Több milliárd ember szenved majd a hőségtől 2070-re

A világ lakosságának harmada rendkívül meleg éghajlati körülmények között lesz kénytelen boldogulni 2070-re, amennyiben nem sikerül az üvegházhatású gázok kibocsátását visszafogni – derült ki a hollandiai Wageningen egyetem tanulmányából, amelyet hétfőn ismertettek az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS).

Forrás: MTI2020. 05. 05. 12:12
MTI/EPA/Filipe Farinha Fotó: FILIPE FARINHA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakértők szerint mintegy 3,5 milliárd ember fog ötven év múlva olyan térségekben élni, ahol az átlaghőmérséklet meghaladja a 29 Celsius fokot, hacsak nem vándorolnak el ezekből a régiókból.

Marten Scheffer, a tanulmányt készítő szakértői csoport vezetője a PNAS-nak nyilatkozva elmondta, az emberiség az utóbbi 6000 évben ettől eltérő éghajlati viszonyok között élt.

„A koronavírus olyannyira megváltoztatta a világot, hogy azt nehéz lett volna mindössze pár hónappal ezelőtt elképzelni, kutatási eredményeink pedig azt mutatják, hogy a klímaváltozás hasonlót tud majd művelni” – mondta Scheffer.

Az éghajlatváltozás kihatásai az előrejelzések szerint nem fognak olyan hirtelen megjelenni, mint a pandémiáé, viszont a jelenlegi válsággal szemben nem lesz majd remény arra, hogy a közeljövő enyhülést hozhat – tette hozzá.

Scheffer és kollégái kutatási eredményeiket részben az emberek által előnyben részesített, benépesített régiók éghajlati viszonyainak összehasonlítására alapozták. Kimutatták, hogy a népsűrűség különösen azokban a térségekben magas, ahol az éves átlaghőmérséklet a 11-15 Celsius fok és a 20-25 Celsius fok tartományokban mozog. Ez a megoszlás szinte alig változott az utóbbi 6000 évben, és a kutatók éppen ezért nevezik ezt a hőmérsékleti tartományt az emberiség számára ideális környezetnek.

A szakemberek éghajlati előrejelzésükhöz az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületének (IPCC) 2014-es jelentését használták fel, amely abból indul ki, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása továbbra is korlátozások nélkül fog folytatódni. Megállapításaik szerint 2070-re a 29 Celsius fok éves átlaghőmérsékletű szárazföldi régió, amelynek nagy részét jelenleg a Szahara sivatag teszi ki, a mostani 0,8 százalékról 19 százalékra fog növekedni. A legsúlyosabban érintett térségek ötven év múlva Dél-Amerikában, Afrikában, Indiában, Délkelet-Ázsiában és Észak-Ausztráliában lesznek.

Scheffer reményét fejezte ki, hogy a tanulmány figyelemfelhívásként fog szolgálni a nemzetközi közösségnek, hogy haladéktalanul csökkenteni kell a szén-dioxid kibocsátást.

Klímavédelmi szakértők szerint az évszázad végéig 4 Celsius fokkal emelkedhet az átlaghőmérséklet az ipari forradalom előtti időkhöz képest, ha nem hoznak ellenintézkedéseket. Az egyedüli módja, hogy elejét lehessen venni a pusztító aszályoknak és a tengerszint növekedésének az, ha sikerül az átlaghőmérséklet növekedését 2 Celsius fok alá szorítani – tették hozzá.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.