Ez idáig csak két esztendő volt melegebb a tavalyinál

Gleccserek olvadásával, tengerszint-emelkedéssel, bozóttüzekkel, hőhullámokkal és szárazságokkal járt.

Forrás: MTI2020. 08. 12. 20:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavalyi volt a három legmelegebb év egyike az időjárási feljegyzések szerint, amely gleccserek olvadásával, tengerszint-emelkedéssel, rengeteg bozóttűzzel, hőhullámokkal és szárazságokkal járt. Az Amerikai Meteorológiai Társaság Közlönyében (BAMS) szerdán jelent meg az erről szóló tanulmány. A klímaállapotról szóló éves jelentés, amely 61 ország 528 tudósának munkája, megállapítja, hogy csak 2015 és 2016 volt melegebb a tavalyinál.

1980 óta minden évtized melegebb volt az előzőnél, és 2010–19 között 0,2 Celsius-fokkal volt melegebb globálisan, mint 2000–2009 között.

Harminckét egymást követő évben, így 2019-ben is tömegesen zsugorodtak a hegyi gleccserek, miközben a tavak hőmérséklete a hosszú távú átlaghőmérsékletnél magasabb volt, és a permafrost (örökfagy) térségében a hőmérséklet folyamatosan nőtt.

2019-ben a globális átlagos tengerszint újabb rekordot döntött az egymást követő nyolcadik évben, 87,6 milliméterrel volt magasabb, mint 1993-ban – ekkor kezdődtek a műholdas mérések –, ami éves átlagban 6,1 millimétert jelent 2018-hoz képest.

A teljes csapadékmennyiség a szárazföldi területeken kevesebb volt az 1981–2000 közötti átlagnál és kevesebb volt, mint 2018-ban.

Az üvegházhatású gázok kibocsátása nőtt, a szén-dioxidé 2,5 ppm-mel, elérve a 409,8 ppm-et, a nitrogén-oxidé 1 ppb-vel, a metáné 9,1 ppb-vel. A szén-dioxid a felelős az üvegházhatású gázok kibocsátása növekedésének kétharmadáért – olvasható a jelentésben.

– Számos szélsőséges esemény – bozóttüzek, hőhullámok és szárazságok – részben a globális hőmérséklet emelkedésében gyökerezik. A globális hőmérséklet emelkedése egy másik klímamutatóval áll összefüggésben, az üvegházhatású gázok – a szén-dioxid, a nitrogén-oxid és a metán – kibocsátásának emelkedésével – mondta Robert Dunn, a brit meteorológiai szolgálat illetékese, aki részt vett a jelentés összeállításában.

Látványos műholdfelvételek: szétesett egy sarkvidéki selfjeg

A parti síkságról a tengerbe nyúló, a tengerfenékig leérő jégtömeg egyetlen nap alatt, július 30–31-én tört szét két óriási jéghegyre és sok kisebb darabra a forró nyár és a globális felmelegedés hatására.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.