A tinédzser hím elefántok is szívesen „bandáznak”
A nőstényekről régóta ismert, hogy szoros családi csoportokat alakítanak ki, amelyeket egy idős, tapasztalt nőstény elefánt, egy mátriárka vezet. A hímekről úgy tartották, hogy magányos vándorok, mert tíz–húsz éves koruk körül elhagyják anyjuk csordáját.
Egy kutatás szerint azonban a tinédzser hímeknek egyáltalán nincsen ellenére a társaság. Gyakran látni fiatal ormányosokat, amint idősebb hímeket követnek.
A Scientific Reports című tudományos lap számában publikált vizsgálathoz a kutatók olyan fotókat elemeztek, amelyek 1264 esetben készültek 2017-ben és 2018-ban a szavannán a botswanai Boteti-folyó felé tartó elefántokról. A megfigyelések szerint a fiatal elefántok ritkán vándorolnak egyedül, idős hímek pedig gyakran állnak egy kevert életkorú hímcsoport élére.
Ez az afrikai elefántokon (Loxodonta africana) végzett első ilyen kutatás. A hím ázsiai elefántok csoportdinamikáját egy 2019-es vizsgálat során mozgásérzékelős kamerák segítségével térképezték fel. A tudósoknak már régóta vannak ismereteik a nőstényekből álló tenyészcsordákról.
De a hímek is sokrétű társadalmi élettel rendelkeznek, csoportjaikat nem csak családi kapcsolatok építik fel – mondta Connie Allen, a tanulmány társszerzője, az Exeteri Egyetem biológusa.
Amikor több fiatal, elárvult hím elefántot helyeztek el a dél-afrikai Pilanesberg egyik parkjában az 1990-es évek közepén, a fiatal hímek rendkívül agresszíven kezdtek viselkedni és negyven szélesszájú rinocéroszt megöltek. De amikor hat idősebb hím érkezett a parkba, viselkedésük visszafogottabbá vált.
Az idősebb hímek valamiképpen rendet teremtettek és lecsillapították a zűrzavart – mondta Carl Safina, a Stony Brook Egyetem szakértője. Hozzátette: még mindig sokat kell tanulni arról, hogyan szerzik meg a hím elefántok ismereteiket arról, hogyan viselkedjenek, kinek hódoljanak be, hol találják az élelem- és vízforrásokat.