Felmérés alapján készült el Magyarország poloskatérképe

Hazánkban az elmúlt öt évben tömegessé vált az invazív címeres poloskák jelenléte.

Forrás: MTI2020. 11. 11. 19:37
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy 14 ezer, a Bábolna Bio Kft. kérdőívét kitöltő lakosnak köszönhetően elkészült Magyarország poloska-térképe, amely szerint az elmúlt öt évben tömegessé vált az invazív címeres poloskák jelenléte – derült ki a Sokk a rovar elnevezésű Facebook oldalt működtető cég októberi felméréséből.

Bajomi Dániel, a Bábolna Bio Kft. ügyvezető igazgatója a közlemény szerint a poloska-térképet bemutató online sajtótájékoztatón közölte: ma már nincs olyan térsége az országnak, ahol ne jelentek volna meg az invazív címeres poloskák, amelyek közül az ázsiai márványpoloska és a zöld vándorpoloska a legelterjedtebb Magyarországon. A mintegy 3200 település közül csaknem 1600-ból jelezték a jelenlétüket. A kft. kérdőíves felmérést tett közzé, hogy kiderüljön, hol és milyen mértékben terjedtek el a címeres poloskák, amelyek ellentétben az ágyi poloskával nem szívnak vért, nem terjesztenek betegséget, a haszonnövényeket viszont károsítják.

A felmérés szerint leginkább a déli megyékben terjedtek el az invazív címeres poloskák. Lakosságarányosan Baranyában a legnagyobb a fertőzöttség, majd Tolna és Békés megyében. A legalacsonyabb számokat Vas, Győr-Moson-Sopron, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében mutatja a térkép.

Budapest közepesen fertőzöttnek számít, de a kerületek között nagy a szórás, jelentősebb poloska-fertőzöttséget ott tapasztaltak, ahol nagyobb a zöldfelületek aránya. A települések poloskaészlelésének toplistáját Kunfehértó vezeti Harkány és Kiskunhalas előtt. A nagyvárosok közül Miskolc áll az élen – ismertették.

Az ázsiai márványpoloska is elterjedt hazánkban
Fotó: MTVA/Bizományosi: Róka László

Bajomi Dániel kiemelte, hogy a belföldön régebb óta megtelepedett ázsiai márványpoloska és a zöld vándorpoloska jelenlétét már szinte mindenhol észlelik az országban, de a kérdőívet kitöltők 26 százaléka a Magyarországra csak az utóbbi időben behurcolt nyugati levéllábú poloskával is találkozott már, amely azt mutatja, hogy ezek a fajok nagyon rövid idő alatt képesek elterjedni.

A válaszadók 76 százaléka szerint az elmúlt években vált tömegessé az invazív címeres poloska a lakókörnyezetükben.

Az országos poloska-térkép részletes adatai IDE kattintva olvashatók.

Kitértek arra is, hogy a Sokk a rovar Facebook-oldalon egy új felmérést indítanak az ország rágcsálótérképének megrajzolásához.

Egyszerű védekezési lehetőségek a városi poloskainvázió ellen

Hangosan, zümmögve repülnek, koppannak – és büdösek. Az egyszerű, kerti poloskák kisebb rokonukkal, az ágyi poloskával szemben nem ártalmasak az emberre, jelenlétük viszont annál inkább zavaró, túlzott elszaporodásuk pedig káros a növényeknek. Az országszerte felmerülő poloskainvázió kapcsán egy szakértő mellett olvasói is nyilatkoztak a Fejér megyei hírportálnak.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.