Fogyatkoznak a Magyarország területén élő denevérek

Magyarországon 28 denevérfaj él, többségük kifejezetten veszélyeztetett – írja a szabadfold.hu.

Forrás: SZABADFOLD.HU2020. 11. 19. 12:30
Denevér Forrás: PEXELS
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akár ezer, élete folyamán pedig több millió szúnyogot is megeszik egy-egy de­­nevérek egyetlen példánya éjjelente. Egyik leghasznosabb állatunk, az emberek többsége mégsem szereti, ösztönösen irtózik tőle, ráadásul az életkörülményei is egyre mostohábbak.

Észak-Magyarországon az Aggteleki Nemzeti Park – uniós, illetve hazai pályázat segítségével – az elmúlt négy évben 172 millió forintot fordíthatott e veszélyeztetett állatfaj védelmére.

A program megvalósítása során kiemelkedő jelentőségű denevérszállások fenntartása és fejlesztése történt meg, melyek rövid időn belül akár megszűnhettek volna.

A Magyarországon élő denevérek többsége veszélyeztetett
Fotó: PEXELS

Magyarországon 28 denevérfaj él, többségük kifejezetten veszélyeztetett. Az Aggteleki Nemzeti Park területén rendkívül jelentős állományok élnek, köztük a kritikus helyzetbe került denevérfajok (mint a hosszúszárnyú vagy a kereknyergű patkósdenevér) legfontosabb hazai népességei.

A de­­nevérek biológiai adottságaik és ökológiai igényeik miatt nagyon érzékenyek szálláshelyeik jellemzőire. Természetes körülmények között a hazai fajok fele barlangokban él, azonban a föld alatti szálláshelyek zavarása és hasznosítása miatt többségük kiszorul onnan.

Az állományok nagy része – létszámában igencsak megfogyatkozva – ma már inkább épületekben (templomok, kastélyok padlásain), mesterséges föld alatti üregekben (bányatárók) talál menedéket.

Ezek az új helyek a barlangoknál kedvezőbb mikroklimatikus feltételeket jelentenek, a művi környezetben azonban az állatok sajátos és fokozott veszélyeknek vannak kitéve (pl. gázfelhalmozódás, direkt lezárás, túlmelegedés, állandó zavarás stb.). Alkalmas szálláshelyek egyre kisebb számban léteznek, így a de­­nevérek lehetősége a túlélésre egyre kevesebb.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Álarc mögé bújva, énekelve, táncolva udvarol a ráncos arcú denevér

Bőrredővel fedve pofáját, énekelve, táncolva udvarol a ráncos arcú denevér (Centurio senex) hímje. Ha a kiszemelt nőstény kiválasztja, a párosodás idejére álla alá ereszti a bőrredőt az állat – számolt be megfigyeléseiről a Costa Rica-i Egyetem tudósa, Bernal Rodríguez-Herrera vezette kutatócsoport a PLOS ONE című tudományos lapban.

Hat héten át infravörös- és hangfelvételekkel vizsgálták a különleges denevérfaj viselkedését.

A ráncos arcú denevér ritka, Mexikóban és Dél-Amerika északi részén honos faj. Az de­­nevérek gyümölcsökkel táplálkoznak, nevüket szokatlanul gyűrött pofájukról kapták, amely a hímeknél jóval markánsabban szabdalt, mint a nőstényeknél.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.