Sör mint titkos szupererő? Íme a komló eddig titokban tartott egészségügyi előnyei
Ha azt hitte, csak a hasa nő a sörivástól, rosszul gondolta.
A régészek a freskót a Meidum nevű ásási helyén fedezték fel, ahol már korábban megfigyelték a helyi vízimadarak ábrázolásait. Most azonban szükségük volt egy evolúciós biológusra, hogy azonosítani tudják azokat. Tavaly ezért Anthony Romilio, az ausztrál Queenslandi Egyetem festészettörténésze vette szemügyre közelebbről a meidum libák néven ismert, 4600 éves alkotáson megörökített hat madarat, aki szerint ez „az egyiptomi állatábrázolás egyik nagy remekműve„.
A részletekbe menő vizsgálat, illetve a fajok beazonosításához felhasznált, legrégebbi feljegyzések ellenére azonban nem tudták megállapítani, hogy milyen madarakat láthatunk a freskón. Most úgy tűnik, hogy megfejtették ennek az okát: a faj ugyanis egyetlen madártani könyvben sem található meg.
Nyilván senki sem vette észre mindeddig, hogy az alkotás egy ismeretlen fajt ábrázol
– mondta Romilio a ScienceAlert online tudományos portálnak. – A művészi szabadság megengedi a különbségeket, de az ezen a helyen található műalkotások rendkívül reálisan ábrázolnak más madarakat és emlősöket.
A Journal of Archaeological Science: Reports tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint utóbbiak között szerepelnek kutyák, szarvasmarhák, leopárdok és egy addax néven ismert fehér antilop, amelyeket lenyűgöző részletességgel őriztek meg a freskók I. Nofermaat ókori egyiptomi herceg és felesége, Itet sírjában.
Nofermaat egyike Sznofru fáraó számos családtagjának, akiket Meidúmban temettek el, a Sznofru-piramistól északra fekvő 16-os masztabasírba. A sír vályogtéglából épült, belső falait mészkővel rakták ki és a mindennapi életből vett jelenetekkel díszítették: ezek különleges technikájáról ismert, hogy a szobrászok mélyen a kőbe vésett képeket faragtak, amelyeket aztán színes pasztával töltöttek ki. Míg a műalkotások egy részét a felfedezése óta eltelt évtizedek alatt kifosztották, de
a libákat ábrázoló freskót Luigi Vassalli olasz egyiptológus áthelyezte a kairói Egyiptomi Régiségek Múzeumba, ahol a madarak azóta is heves viták tárgyát képezik.
A legtöbben egyetértenek abban, hogy a három balra néző madár közül a kettő nagyobb, a nagy lilik (Anser albifrons) fajhoz tartozik, amely egy közepes méretű liba és amely még mindig széles körben megtalálható az északi féltekén.
A festmény első és utolsó madarának kiléte azonban kissé kétséges,
és a zoológusok nem tudják eldönteni, hogy ez egy nyári lúd (Anser anser) vagy egy vetési lúd (Anser fabalis). Emellett ott van a két, jobbra néző, kissé kisebb szürke-vörös madár, amely hasonlóságot mutat a vörösnyakú lúddal (Branta ruficollis).
Romilio azonban egy objektív keret segítségével hasonlította össze az állatok tizenhárom, látható tulajdonságát a „Tobias-kritériumnak” nevezett skála szerint.
Zoológiai szempontból az egyiptomi műalkotás az egyetlen dokumentációja ennek a jellegzetes mintázatú libának, amely ma már valószínűleg világszerte kihalt – mutatott rá Romilio.
Hozzátette: az, hogy végül mi történt ezzel a bizonyos libával, egy újabb rejtélyt jelent, amit a tudománynak kell megoldania a jövőben.
Az eredeti cikket ITT érheti el.
Ha azt hitte, csak a hasa nő a sörivástól, rosszul gondolta.
Az űrből is látszik a világ legnagyobb korallja.
Magyar kutatók is részt vettek a Nap születésének időskálájának megmérésében.
Vigyázzon!
David Pressman bejelentette lemondását
Nagy Feró komoly gyanúba keveredett + videó
Eldőlt a vita: így kell tárolni a felbontott ketchupot!
Nem fogja kitalálni, most ki balhézott össze a SPAR Magyarországgal
Mélyütés a magyar válogatottnak, betett Szoboszlaiéknak az UEFA
Így reagált Debrecen polgármestere Magyar Péter abszurd igényeire
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Pénteki sportműsor: ellenfelet kap a magyar válogatott az NL-osztályozóban; pályán a Bayern és a PSG
Két magyar gólszerző, mégis nyert a Veszprém a Bajnokok Ligája-meccsen
Magyarellenes rágalmak régen és most
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
Máris megdőlt Mike Tyson rekordja, miután Lennox Lewis korábbi legyőzője 59 évesen ütötte ki ellenfelét
Ha azt hitte, csak a hasa nő a sörivástól, rosszul gondolta.
Az űrből is látszik a világ legnagyobb korallja.
Magyar kutatók is részt vettek a Nap születésének időskálájának megmérésében.
Vigyázzon!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.