
Jó esély van rá, hogy kiderüljön, ki volt valójában Hasfelmetsző Jack
Az egyik áldozat rokona mindent elkövet, hogy pontot tehessen az ügy végére.
A régészek a freskót a Meidum nevű ásási helyén fedezték fel, ahol már korábban megfigyelték a helyi vízimadarak ábrázolásait. Most azonban szükségük volt egy evolúciós biológusra, hogy azonosítani tudják azokat. Tavaly ezért Anthony Romilio, az ausztrál Queenslandi Egyetem festészettörténésze vette szemügyre közelebbről a meidum libák néven ismert, 4600 éves alkotáson megörökített hat madarat, aki szerint ez „az egyiptomi állatábrázolás egyik nagy remekműve„.
A részletekbe menő vizsgálat, illetve a fajok beazonosításához felhasznált, legrégebbi feljegyzések ellenére azonban nem tudták megállapítani, hogy milyen madarakat láthatunk a freskón. Most úgy tűnik, hogy megfejtették ennek az okát: a faj ugyanis egyetlen madártani könyvben sem található meg.
Nyilván senki sem vette észre mindeddig, hogy az alkotás egy ismeretlen fajt ábrázol
– mondta Romilio a ScienceAlert online tudományos portálnak. – A művészi szabadság megengedi a különbségeket, de az ezen a helyen található műalkotások rendkívül reálisan ábrázolnak más madarakat és emlősöket.
A Journal of Archaeological Science: Reports tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint utóbbiak között szerepelnek kutyák, szarvasmarhák, leopárdok és egy addax néven ismert fehér antilop, amelyeket lenyűgöző részletességgel őriztek meg a freskók I. Nofermaat ókori egyiptomi herceg és felesége, Itet sírjában.
Nofermaat egyike Sznofru fáraó számos családtagjának, akiket Meidúmban temettek el, a Sznofru-piramistól északra fekvő 16-os masztabasírba. A sír vályogtéglából épült, belső falait mészkővel rakták ki és a mindennapi életből vett jelenetekkel díszítették: ezek különleges technikájáról ismert, hogy a szobrászok mélyen a kőbe vésett képeket faragtak, amelyeket aztán színes pasztával töltöttek ki. Míg a műalkotások egy részét a felfedezése óta eltelt évtizedek alatt kifosztották, de
a libákat ábrázoló freskót Luigi Vassalli olasz egyiptológus áthelyezte a kairói Egyiptomi Régiségek Múzeumba, ahol a madarak azóta is heves viták tárgyát képezik.
A legtöbben egyetértenek abban, hogy a három balra néző madár közül a kettő nagyobb, a nagy lilik (Anser albifrons) fajhoz tartozik, amely egy közepes méretű liba és amely még mindig széles körben megtalálható az északi féltekén.
A festmény első és utolsó madarának kiléte azonban kissé kétséges,
és a zoológusok nem tudják eldönteni, hogy ez egy nyári lúd (Anser anser) vagy egy vetési lúd (Anser fabalis). Emellett ott van a két, jobbra néző, kissé kisebb szürke-vörös madár, amely hasonlóságot mutat a vörösnyakú lúddal (Branta ruficollis).
Romilio azonban egy objektív keret segítségével hasonlította össze az állatok tizenhárom, látható tulajdonságát a „Tobias-kritériumnak” nevezett skála szerint.
Zoológiai szempontból az egyiptomi műalkotás az egyetlen dokumentációja ennek a jellegzetes mintázatú libának, amely ma már valószínűleg világszerte kihalt – mutatott rá Romilio.
Hozzátette: az, hogy végül mi történt ezzel a bizonyos libával, egy újabb rejtélyt jelent, amit a tudománynak kell megoldania a jövőben.
Az eredeti cikket ITT érheti el.
Az egyik áldozat rokona mindent elkövet, hogy pontot tehessen az ügy végére.
Óránként 10-12 hullócsillagot is láthatunk.
Aprók, de annál bosszantóbbak – a hangyák egy szempillantás alatt ellepik a konyhát, ha nem vagyunk résen.
Ha figyelmet fordítunk arra, hogy mit eszünk, sok betegség kialakulását megelőzhetjük.
Jégeső és villámárvíz: ítéletidő tarolta le a fél országot – videó
Miért estek egymásnak a ZTE őrjöngő edzői? Hárít a kapusedző
Ferenc pápa temetése: Elvittek egy nagyon fontos dolgot a Santa Maria Maggiore-bazilikából
Ez már nem csak egy újságcikk: a Vatikánban kimondták, Erdő Pétert választanák a következő pápának
Szomorú hírt közölt Gulácsiról a Lipcse magyar edzője
Oroszország előre szólt az EU-nak: ha ez megtörténik, bevetik az atomfegyvert
Az egypálcikás kicsi dildó
Már kapható a Lidlben a nyár slágergyümölcse, egyelőre még 1000 fölött a kilója
A világ legidősebb élőlénye botrányos körülmények között vesztette életét
A cinizmus tetőfoka: Magyar Péter tart előadást arról, hogy támogatta a feleségét + videó
NB I: kevesen tippeltek volna rájuk, de a szombati rangadó résztvevői még mindig veretlenek tavasszal
Jakupcsek lemondta a részvételét, nem akar közösködni Magyar Péterrel
Az egyik áldozat rokona mindent elkövet, hogy pontot tehessen az ügy végére.
Óránként 10-12 hullócsillagot is láthatunk.
Aprók, de annál bosszantóbbak – a hangyák egy szempillantás alatt ellepik a konyhát, ha nem vagyunk résen.
Ha figyelmet fordítunk arra, hogy mit eszünk, sok betegség kialakulását megelőzhetjük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.