Jelentős statisztikai összefüggést találtak az erdők kitermelése és az állatokkal terjedő fertőző betegségek kialakulása között francia kutatók.

Sárgul, szárad a tujája? Mutatjuk a megoldást!
Ez a hét gyakori ok állhat a háttérben.
Jelentős statisztikai összefüggést találtak az erdők kitermelése és az állatokkal terjedő fertőző betegségek kialakulása között francia kutatók.
A Frontiers in Veterinary Science című tudományos lapban bemutatott tanulmány szerint ugyanakkor részben az erdősítés is megnöveli az ilyen betegségek számát, és hasonló figyelhető meg például az olajpálma-ültetvények esetében: minél nagyobb területet foglalnak el, annál gyakrabban lépnek fel fertőző betegségek.
„A pontos ökológiai mechanizmust nem ismerjük még, de feltételezhető, hogy az ültetvények a természetes erdős területek kárára fejlődnek, az újratelepítés pedig főként monokulturális erdőkből áll, melyeket a füves területek kárára alakítanak ki” – mondta Serge Morand, a párizsi Nemzeti Tudományos Kutatóközpont (CNRS) munkatársa.
A földhasználat mindkét változása a biológiai sokszínűség elvesztésével jár, a leegyszerűsödött életterek pedig kedvezőek a kórokozók és betegséget hordozó állatok számára.
A szerzők szerint egy egészséges, fajokban gazdag erdőben egy sor ragadozó szűri meg és iktatja ki a betegségeket. Ha egy ilyen ökoszisztémát olajpálma-ültetvénnyel, szójamezővel vagy eukalipuszokkal helyettesítenek, a különleges igényű fajok eltűnnek és az olyan fajok kezdenek el terjedni, mint a patkányok és a moszkítók, melyek patogéneket terjesztenek az emberi és nem emberi élőhelyeken.
Morand és kollégája, Claire Lajaunie, a Nemzeti Egészségügyi és Orvosi Kutatóintézet munkatársa az 1990 és 2016 között bekövetkezett változásokat figyelte meg világszerte. Elemzésükhöz az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és a Világbank adatait használták.
Egy fertőző betegségekkel foglalkozó adatbank szerint az érintett időszakban több ezernyi járvány alakult ki, melyeknél a kórokozó közvetlenül vagy például rovarokon révén került az állati gazdatestből az emberre.
Az ilyen betegségek adott országban történő fellépését a kutatók összefüggésbe hozták az ország erdős területeinek, olajpálma-ültetvényeinek méretével és demográfiai adataival. Erős kapcsolatot találtak a fakitermelés és a járványok, például a malária és az ebola között a trópusi országokban, például Brazíliában, Peruban, Bolíviában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Kamerunban, Indonéziában, Mianmarban és Malajziában.
Ezzel szemben a mérsékelt övi régiókban, például az Egyesült Államokban, Kínában és Európában a fatelepítés és a betegségek között találtak összefüggést. Ilyen betegség például a kullancsok által terjesztett Lyme-kór.
A tudósokat meglepte, hogy az olajpálmák és a járványok között Kínában és Thaiföldön is találtak összefüggést, holott ezekben az országokban kismértékű az erdők irtása. Ezeken a területeken azonban gyakoribbak a szúnyogok által terjesztett betegségek, például a dengue-láz, a Zika-vírus és a sárgaláz.
A borítókép illusztráció
A természet hangjai csökkentik a stresszt, javítják a közérzetet
A természet hangjai csökkentik a stresszt, javítják a közérzetet egy új kanadai tanulmány szerint.
A kutatás mennyiségileg határozta meg a természetes hangkörnyezet előnyeit a hangulatjavulást, a kognitív teljesítményt, az alacsonyabb pulzust és a fájdalomérzékenységet vizsgálva.
Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmány vezető szerzője Rachel Buxton, az ottawai Carleton Egyetem természetvédelmi biológusa volt.
„Hajlamosak vagyunk megközelíteni az akusztikus környezetet a zajszennyezés vadon élő állatokra, természetbe látogató emberekre és egészségre gyakorolt ártalmai szempontjából. Sok természetvédelmi biológust pont az ellenkezője érdekli: milyen előnyöket jelent a természetes hangkörnyezet?” – magyarázta Buxton az AFP-nek.
Ez a hét gyakori ok állhat a háttérben.
A színésznő évekig kínozta magát, hogy elérje tökéletes alakját.
A jó idő egyet jelent a kelletlen lakótársak megjelenésével.
A Mindmegette elárulta, mikre figyelni, hogy hibátlan köret készüljön a csirkepaprikás mellé.
Az Origo megtudta, ezért nem lesz nyárig helyettese Karácsonynak
Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát
Val Kilmer utolsó napjairól szívszorító részletek láttak napvilágot
Óriási offenzívára készülnek az oroszok
Kitálalt Európa főboszorkánya a tavaszról: Ezeknek a csillagjegyeknek pozitív változásokat hoz
Friss jelentés bizonyítja: Ukrajna még sohasem függött annyira Magyarországtól, mint most
Pofon a FIFA-tól Marco Rossi válogatottjának, a románok is dühönghetnek
8 majonézes saláta húsvétra, ami tökéletes a sonka és a sültek mellé
Letartóztatta a bíróság a kiskorú örökbefogadott fiát sanyargató finn házaspárt
Lőw Zsolt nyilatkozata után most a felesége a téma Németországban
Hírek érkeztek az eltűnt zalaegerszegi kétéves kislányról
A Liverpool meccsén súlyos játékvezetői hiba történt, elismerték az illetékesek! + videó
Ez a hét gyakori ok állhat a háttérben.
A színésznő évekig kínozta magát, hogy elérje tökéletes alakját.
A jó idő egyet jelent a kelletlen lakótársak megjelenésével.
A Mindmegette elárulta, mikre figyelni, hogy hibátlan köret készüljön a csirkepaprikás mellé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.