Tavaly 64 barnamedvét, köztük 16 bocsot számoltak össze a francia Pireneusokban, ami rekordot jelent – közölte csütörtökön a Réseau Ours Brun (ROB) állatvédő szervezet.
A ROB jelentése szerint a megfigyelések kezdete óta még soha nem fordult elő, hogy egyetlen évben kilenc almot találjanak.
A Pireneusok franciaországi részén gyakorlatilag folyamatosan nő a medvepopuláció 1995 óta, amikor még a tízet sem érte el az ott élő barnamedvék száma. Tavalyelőtt 59 állatot számoltak össze.
Az állatvédők szerint azonban még mindig nem ért el akkora méretet a populáció, hogy külső segítség nélkül életképes maradjon. Legalább 50 szaporodásképes egyedre és genetikai sokféleségre van szükség – hangsúlyozzák. A kormány 2028-ig szóló terve egyébként ezt előirányozza.

Fotó: Pixabay
A civil szervezet elégedetten állapította meg azt is, hogy 2020-ban látványosan csökkent a medvék által a haszonállatokban okozott kár: 636 jószág pusztult el vagy sebesült meg medvetámadásban, feleannyi, mint 2019-ben (1200).
A nyájak védelme kardinális kérdés, mert a gazdák hevesen ellenzik a medvék pireneusi újrahonosítását, tavaly júliusban például 1800 embert, köztük választott politikusokat sikerült mozgósítaniuk egy medveellenes tüntetésre.
Tavaly három barnamedvét ejtettek el illegálisan, a ROB követeli, hogy ezeket pótolják, mint ahogy azt a törvény is előírja.
A medveszámlálók szép szaporulatra számítanak idén is, mivel szerintük 14 vagy 15 nősténynek is utódai születhetnek 2021-ben.
A borítókép illusztráció
Több tengeri állatfaj természetvédelmi besorolása módosult
Harminckilenc cápa- és rájafaj természetvédelmi besorolása módosult fenyegetettre a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján.
A változtatások nyomán immár 355 cápa- és rájafaj tartozik a sebezhető, veszélyeztetett és súlyosan veszélyeztetett természetvédelmi státuszokat magába foglaló fenyegetett kategóriába – olvasható a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.
„Ennél hangosabban már nem tudnak kongani a vészharangok a cápák és ráják ügyében” – mondta Andy Cornish, a Természetvédelmi Világalap (WWF) globális cápa- és rájavédelmi programjának (Sharks: Restoring the Balance) vezetője.