Krokodilszerű őshüllőfaj maradványait fedezték fel

Az újonnan felfedezett aetoszauruszfaj jellegzetessége a kevés és előreálló fog.

Forrás: MTI2021. 05. 10. 8:27
Krokodilszerű őshüllőfaj maradványait fedezték fel Lengyelországban Forrás: Pixabay
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mai krokodilokhoz hasonló őshüllőfaj, az aetoszauruszok maradványait fedezték lengyel kutatók az ország délnyugati részén.

A prehisztorikus hüllő maradványait a Kocury város melletti őshüllőlelőhelyen találták más 210 millió éves gerincesek, köztük tüdőshalak és teknősök kövületei között a Lengyel Tudományos Akadémia Paleobiológiai Intézetének és a Varsói Egyetem biológia tanszékének kutatói.

A tudósok a Kocurypelta silvestris állkapocscsontját és páncéljának darabjait találták meg. Az újonnan felfedezett aetoszauruszfaj jellegzetessége a kevés és előreálló fog.

„A mi aetoszauruszunknak nagyon kevés foga volt, és azok is a koponya eleje elé fordultak. Ez a jellegzetesség nem ismert más aetoszauruszoknál, amelyeknek állkapcsa tele van fogakkal„ – mondta a PAP hírügynökségnek Lukasz Czepinski, a Varsói Egyetem evolúcióbiológusa.

Krokodilszerű őshüllőfaj maradványait fedezték fel Lengyelországban
Fotó: Pixabay

Az aetoszauruszok közeli rokonságban állnak a mai krokodilokkal. Testüket páncél fedte, koponyájuk a vadkanokéhoz hasonló pofával végződött. Úgy néztek ki, mint a krokodil, a tatu és a vadkan keveréke, és mintegy háromméteresek voltak. A legtöbb faj mindenevő volt, étrendjükön egyaránt szerepeltek növények, kisebb gerincesek és vastagabb gyökerek is – mondta el a tudós.

A mai Lengyelország területén a kocury-i lelőhelyen találták meg az első húsevő dinoszaurusz csontját is. Már 1932-ben felfedezték, de csaknem egy évszázadra feledésbe merült, míg a Varsói Egyetem kutatói 2012-ben vissza nem tértek a helyszínre.

Az eddig ismeretlen aetoszauruszfaj felfedezésén kívül a lengyel kutatók Kocuryban rátaláltak későtriászkori gerincesek kövületeire, köztük a világ egyik legrégebbi teknőse páncéljának maradványaira és egy nagyméretű tüdőshal fogsorára. Az itt talált összes állat egy időben élt.

Törvény mondja, hogy érzelmeik vannak a kisállatoknak

Nagy-Britannia törvénybe foglalja, hogy képesek érzelmekre a gerincesek, „mindazok az állatok, amelyeknek gerincvelőjük van” – közölte George Eustice környezetvédelmi miniszter a Sunday Times című lappal.

A törvényben hangsúlyozni fogják, hogy állatok is tudatában vannak érzéseiknek és érzelmeiknek, képesek örömöt és vidámságot, szenvedést és fájdalmat érezni.

A miniszter szerint Nagy-Britannia éllovas akar lenni a világon az állatjogok területén, és a gerincesekről szóló törvény e stratégia pillérét képezi.

Tovább...

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.