Nem vagyunk egyedül! Élet nyomai a Vénuszon

Még a NASA szakemberei sem számítottak arra, amit a Vénusz atmoszférájának elemzése eredményezett: a bolygót körüllengő felhőben olyan gázokat fedeztek fel, amelyeket csakis élő organizmusok állíthattak elő. A vizsgált gázban található elemeket eddig csak a Földön tudták kimutatni, és egyértelműen élőlényekkel álltak összefüggésben – írja a Daily Star nyomán a Metropol.

Forrás: MW2021. 05. 26. 12:38
null
Forrás: Pixabay
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vizsgálatok során kiderült, hogy a Vénuszon is fellelhető a foszfin – ez egy színtelen, gyúlékony és erősen toxikus gáz, amely a földi légkörben könnyen és gyorsan lebomlik. A tűzforró Vénuszon is hasonlóképpen kellene történnie, a gyors bomlás ellenére azonban a foszfin folyamatosan újra és újra megjelenik a bolygó légkörében – derül ki a beol.hu cikkéből.

Fotó: Pixabay

Jane Greaves, a Cardiff Egyetem asztronómiaprofesszora szerint ennek a legvalószínűbb magyarázata csakis az lehet, hogy a Vénusz sűrű felhőrétegében él valamilyen földönkívüli mikroorganizmus-kolónia, amely gondoskodik a foszfin előállításáról. A professzor szerint ez egy olyan felfedezés, amelyre ő és a kollégái sem számítottak, egyenesen sokkolta őket, amikor többszöri vizsgálat után is foszfint mutattak ki.

A Földön a leggyakrabban a mocsaras területeken található baktériumok felelősek a foszfin előállításáért. Azt azonban még a szakértők sem tudják, hogy létezhetnek-e ehhez hasonló élőlények a forró bolygón, vagy hogy mi állhat a foszfintermelés hátterében a Vénuszon.

Azonban nem ez az első alkalom, hogy más, élő szervezetekkel kapcsolatba állítható gázokat fedeznek fel a Vénuszon, első alkalommal 1978-ban mutatott ki hasonló gázt a NASA egyik vizsgálata.

Egyes szakértők véleménye szerint számos biológiai kemikália rejtőzik a Vénusz vastag, meleg és barátságtalan atmoszférájában, többek között nitrit- és nitrátsav, kénhidrogén és talán ammónia is. Ugyan ezek önmagukban még nem jelentik azt, hogy a Vénuszt gázelőállító rovarok népesítenék be, de nagy eséllyel árulkodnak valamilyen korábban sosem látott, élő (mikro) organizmus jelenlétéről. Ráadásul a Vénusz atmoszféráját is sokszor sötét foltok színezik, amely csak még valószínűbbé teszi a vénuszi mikroorganizmus-kolóniák létezését.

Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy a NASA Parker űrszondája valami egészen különlegeset észlelt a bolygó felszínétől 833 kilométerre. Kísérteties hangok jönnek a Vénuszról.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.