Mátyás-kori állapotába állították vissza a visegrádi királyi palota kertjét

A visegrádi királyi palotát felfedezve a régmúlt időket élhette át a Nyár 21 műsorvezetője, Fodor Imre. A palotában ugyanis középkori használati tárgyakat őriznek, de – egy korabeli kútnak hála – sikerült a kertet is olyan növényekkel beültetni, amelyekhez hasonlót akár Mátyás király is csodálhatott.

Forrás: MTVA2021. 07. 07. 11:55
A Visegrádon található királyi palota az 1544-es török hódításig a magyar királyok vidéki rezidenciája volt Fotó: MTVA/Jászai Csaba
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Visegrádon található királyi palota az 1544-es török hódításig a magyar királyok vidéki rezidenciája volt. Fodor Imre és a Nyár 21 kamerája bejárta az impozáns épületet, amelynek díszudvarán áll az a gyönyörű reneszánsz kori Herkules-kút, amelyet biztosan mindenki látott már. Ha nem is élőben, akkor az ezerforintos bankón.

Buzás Gergely, a Mátyás Király Múzeum igazgatója elmondta, hogy az udvaron lévő kút az eredeti helyén álló rekonstruált változat, de őriznek darabokat az eredetiből is, ezeket a palota egyik kiállítótermében lehet megtekinteni. További megmaradt középkori használati tárgyakat is láthatnak a látogatók, de beléphetnek olyan termekbe is, amelyeket Mátyás-kori állapotukban rendeztek be.

A Visegrádon található királyi palota az 1544-es török hódításig a magyar királyok vidéki rezidenciája volt
Fotó: MTVA/Jászai Csaba

A palota kertjében a növények is a régmúltra emlékeztetnek, az ásatások során előkerült ugyanis egy ásott kút, amelyből valaha a kertet öntözték. A benne lévő iszap konzerválta a szerves anyagokat, a belehullott virágmagvakat és szőlővenyige-darabokat például. Ebből a botanikusok meg tudták mondani, milyen növények éltek valaha a kertben, így sikerült a gyönyörű kertet Mátyás-kori állapotát idézően visszaállítani.

A palota falai között a Nyár 21 videója által bárki barangolhat, ha IDE kattint!

Hová tűnt a pozsonyi csata?

A magyar őstörténet, a magyar törzsek eredete, vándorlása és a honfoglalás már hosszú ideje áll a tudománytörténeti és a közéleti viták középpontjában. A pozsonyi csata napjainkig mégis szinte eltűnt a köztudatból, megtörténtét általában 907. július 4. és július 7. közé teszik.

Tovább...

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.