Viták hátráltatják Afrika leghíresebb műkincseinek hazatérését

A nigériai vezetők közötti vita sodorhatja veszélybe a gyarmati korszakban elrabolt benini bronzok visszaszolgáltatását.

Forrás: MTI2021. 07. 22. 18:45
A benini bronzok legnagyobb része pillanatnyilag európai múzeumokban tekinthető meg Forrás: flickr
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nigériai vezetők közötti vita veszélybe sodorhatja a gyarmati korszakban elrabolt és jelenleg főként nyugati múzeumokban őrzött benini bronzoknak, Afrika leghíresebb műkincseinek visszaszolgáltatására vonatkozó terveket.

Az összefoglaló néven benini bronzokként emlegetett műkincseket – több ezer fémszobrot és elefántcsont faragványt – 1897-ben vitte magával a nyugat-afrikai Benin királyságból, a mai Nigéria Edo államából a brit hadsereg – idézte fel a BBC News.

Az elmúlt években, a gyarmati korszak alatt elkövetett bűnök jóvátételével kapcsolatban felmerült az elhurcolt műkincsek visszaszolgáltatása is.

Áprilisban a német kormány jelentette be, hogy a benini bronzok közül több száz műkincset szándékozik visszaadni Afrikának, és Nagy-Britannia több múzeuma is hasonlóan nyilatkozott.

Benin uralkodója, II. Ewuare azonban a közelmúltban arra figyelmeztetett, hogy egy nigériai csoport megpróbálja „eltéríteni” a bronzok visszaszolgáltatását.

A Legacy Restoration Trust (LRT) nevű csoport Edo állam kormányzója, Godwin Obaseki támogatását élvezi. II. Ewuare attól tart, hogy a bronzokat a csoport a Nyugat-Afrikai Művészetek Edói Múzeumában akarja elhelyezni.

Az uralkodó viszont ellenzi ezt a tervet. Szerinte a benini bronzokat csak a palotája területén található benini Királyi Múzeum kaphatja meg, mivel a műkincseknek oda kell visszatérniük, ahonnan annak idején elrabolták őket.

A benini bronzok legnagyobb része pillanatnyilag európai múzeumokban tekinthető meg
Fotó: flickr

Obaseki kormányzó közben a híres építészt, David Adjaye-t kérte fel Afrika új múzeumának megtervezésére, ami pozitív nemzetközi hírverést hozott a projektnek. londoni British Museum pedig szerződést kötött az LRT-vel egy Benin városban megvalósítandó régészeti projektről. A német kormány is támogatja az LRT által tervezett múzeum megépítését, amelyben kezdetben a visszaszolgáltatott bronzokat helyeznék el.

Egy európai igazgató, akinek múzeumában jelentős gyűjtemény van a benini bronzokból, a BBC-nek elmondta, hogy ilyen esetekben, ha vita van a fogadó térfélen, kivárják, amíg azt megoldják egymás között.

A nigériai szövetségi kormány, amely jogilag felelős a benini bronzok visszaszolgáltatásáért, azt állítja, hogy végül „birtokába veszi” azokat, annak ellenére, hogy az uralkodó nem akar engedni a tulajdonjog kérdésében.

A kormány múzeumokért és műemlékekért felelős nemzeti bizottságának főigazgatója, Abba Isa Tijani szerint az uralkodó és a kormányzó közötti vita „a két fél magánügye – helyi politika, amely nem lassíthatja a visszaszolgáltatást”.

A kormány kompromisszumot javasol, amelynek értelmében a benini bronzok visszakerülnének Benin város különböző múzeumaiba, köztük a palota területén lévő múzeumba, valamint a palota falain kívüli, ambiciózusabb új intézménybe, a Nyugat-Afrikai Művészetek Edói Múzeumába.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.