Pozsonyunk Ligetfalu felől

1907-ben egy nap alatt megérkezett a posta Győrből Pozsonyba. Ma ez nehezen sikerülne.

Balázs D. Attila
2021. 08. 29. 7:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

41 százalék német, 40 százalék magyar, 15 százalék szlovák. Ez volt a népességaránya Pozsonynak, Magyarország régi fővárosának, amikor ez a Ligetfalu felől fotózott képeslap 1907 nyarán útra kelt a közeli Győrbe. Messze volt még a légből kapott új név, a Bratislava és a csehszlovák megszállás ellen tiltakozókra zúdított pozsonyi sortűz is.

Messzinek és hihetetlennek tűnt a népirtás is, ami 1945-ben Pozsonyligetfalun történt. S kifürkészhetetlenül távoliak voltak az 1960-as évek, amikor beékelték a pozsonyi vár és régi koronázó templomunk, a Szent Márton-dóm közé a Szlovák Nemzeti Felkelés hídját. Azt a monstrumot, aminek áldozatul esett az Óváros egy része, a képeslap központi részén látható Váralja is.

Fotó: FLICKR

A tíz évvel ezelőtti népszámlálás alapján 14 119 magyar lakta Szlovákia fővárosát, ami 3,4 százalékos arány a több mint négyszázezresre duzzasztott település lakosságából. 1907-ben a szlovákok lakták ennyien Pozsonyt, sőt még ennél is kevesebben.

Sorozatunk következő, 18. részében egy eldugott, de gyönyörű fekvésű székely fürdő mutatja meg magát az 1940-es évekből.

A sorozat további epizódjait ITT tekintheti meg.

Borítókép: 1907-ben egy nap alatt megérkezett a posta Győrből Pozsonyba. Ma ez nehezen sikerülne. Forrás: Balázs D. Attila

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.