Egyes jelek alapján az Egyesült Királyságból vagy Írországból érkezők a vikingek előtt érhették el a Feröer szigeteket – miközben eddig azt tartották, hogy a Norvégia és Izland között félúton található észak-atlanti szigetcsoport csak a viking világ része volt.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A viking honfoglalás általánosan elfogadott időpontja 825, csakhogy egyre több adat utal arra, hogy az emberek időszámításunk szerint 500 körül biztosan elérték a szigetet – körülbelül háromszáz évvel a skandinávok érkezése előtt.
A BBC beszámolója szerint amerikai kutatók a feröeri Eysturoy szigetén található tó üledékében juhok DNS-ét azonosították. Az állatállomány pedig csak úgy juthatott el a távoli szigetekre, ha emberek vitték oda őket hajóikon.
A kutatók eredetileg azt akarták megérteni, hogy milyen volt az éghajlat a vikingek megérkezésekor a Feröer szigeteken. Üledékmintákat emeltek ki az Eiði falu közelében található tóból – a település ősi viking hely volt Eysturoyon.
Az üledék alján észlelték az állatok nyomait a 492 és 512 közötti időszakban. (Egy ismert izlandi vulkánkitörés során 877-ben lerakódott hamuréteg segítette az üledékminták kormeghatározását.)
A kutatást vezető Lorelei Curtin szerint az eredmények kétségbe vonják azt az elképzelést, hogy a szigetek a 800-as évekig lakatlanok voltak. Az új eredmények egyértelműen bizonyítják az emberi jelenlétet a vikingek érkezése előtt.
Egyébként több közvetett bizonyíték is arra utal, hogy a Feröer szigeteket korábban kelta nyelvű britek és írek foglalták el. William D’Andrea, a New York-i Columbia Egyetem munkatársa a BBC Newsnak nyilatkozva a további nyomok között említette az ősi, de dátum nélküli kelta sírjeleket, amelyek a szigeteket tarkítják, a kelta helyneveket, a történelmi beszámolókat.
Egyesek ugyanakkor azzal érvelnek, hogy a kelta helyneveknek nem feltétlenül kell a vikingek előtti telepesekre utalniuk. Már a IX. században kiterjedt kapcsolat volt a vikingek és a Brit-szigetek lakossága között – így a kelták az északiakkal együtt utazhattak oda.
A DNS-eredmények azt mutatják, hogy a szigeteken ma élők apai felmenői nagyrészt skandinávoktól származnak, de az anyai felmenők zöme brit vagy ír származású.
Az a mintázat, amely szerint a kelta nőknek skandináv férfiaktól születnek gyermekei, Izlandon is megfigyelhető, és korábban a vikingek ismertetőjeleként értelmezték, akik nem őshonos nőket vittek magukkal. De ez összhangban van azzal a forgatókönyvvel is, hogy a Feröer szigetek lakottak voltak a vikingek megérkezésekor. Ezzel magyarázható, hogy a brit vagy ír származásúak aránya sokkal magasabb a Feröer szigeteken, mint Izlandon.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.