Az 1961 nyarán hatályba lépett Antarktisz-egyezmény – amelyet napjainkig 47 ország, köztük Magyarország írt alá – szigorúan szabályozza a déli földrész nemzetközi jogi helyzetét. Eszerint az Antarktisz védett terület, ahol tudományos kutatás folyhat, ugyanakkor mindenféle katonai tevékenység tiltott. A déli kontinens területét az egész emberiség érdekében kizárólag békés célokra használhatják, és nem válhat nemzetközi viszály helyszínévé vagy tárgyává. Argentin szakemberek betartják az egyezményt: a déli kontinens különleges élőlényeit kutatják.
Az általuk felfedezett mikrobák természetes tisztítórendszerként távolítják el a dízelolaj-szennyezést a talajból; a dízelt elektromos áram termelésére és hőforrásként használják a kutatóbázisok.
– Az antarktiszi talajban élő őshonos mikroorganizmusok – baktériumok és gombák – szennyezett környezetben is életképesek maradnak. Sőt! Ezek felfalják a szénhidrogéneket
– mondta Lucas Ruberto biokémikus. Ami számunkra szennyező, az nekik élelmiszer lehet. (A kutató decemberben az Antarktiszon található hat állandó argentin bázis egyikébe, Carlinibe utazott, majd karanténba került, nehogy koronavírust vigyen oda, ahol eddig csupán elszigetelt esetek történtek.)