Az Antarktisz jege rejtheti az űr nagy titkait

A Földön megtalált meteoritok közel kétharmadára az Antarktiszon bukkantak rá. Az eddig ott talált körülbelül 45 ezer kőzet egy új tanulmány szerint csupán a töredéke az ott rejtőző meteoritoknak. Tudósok egy új szoftver segítségével elemezték a fagyos kontinenst, ahol akár 300 ezer meteorit is megbújhat.

Forrás: Hirado.hu2022. 02. 04. 17:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kidolgoztak egy mesterséges intelligencián alapuló programot, melynek segítségével akár több százezer meteoritot is megtalálhatnak a tudósok az Antarktisz jeges felszíne alatt. A tanulmányban bemutatott program feltárja, hogy melyek a legvalószínűbb helyek, ahol előfordulhatnak a kőzetek – írta a Space.com.

A meteoritok a világűrből származó természetes kőzetek, így számos értékes nyomot szolgáltathatnak a Naprendszer egyes részeinek természetéről, eredetéről és fejlődéséről.

A Földről előkerült meteoritok közel kétharmadát az Antarktiszon találták meg. 

A kőzetek jó állapotban maradnak fenn a kontinens szélsőséges, fagyos időjárási körülményei között, sötét színükkel pedig kiemelkednek a havas háttérből. Miután egy meteorit lehull az Antarktisz területére, a hó felhalmozódik körülötte, ami idővel tömörödik és jéggé válik, beágyazva a kőzetet a jégtakaróba.

A legtöbb jégbe zárt meteorit belekerül az óceánba, néhány azonban a jégtáblák felszínén marad, ahol a szél és egyéb környezeti tényezők hatására azúrkék színű jég keletkezik. Ha az antarktiszi jég áramlásának módja és a többi környezeti hatás is megfelelő, akkor a meteoritok ezen a felszínen maradnak, ahol a kutatók könnyen rájuk bukkanhatnak.

Az eddig itt megtalált meteoritok nagy része a kék jég területéről került elő, sokan a puszta szerencse vagy a múltbeli tapasztalatok alapján keresték és találták meg a köveket, költséges felderítőküldetések során.

Számításaink szerint több mint 300 ezer meteorit található az antarktiszi jégtakaró felszínén

– tette hozzá. Ez pedig azt jelenti, hogy az eddig előkerült mintegy 45 ezer kőzet az összes ott található meteoritnak mindössze az 5–13 százalékát teszi ki, a leletek nagy része még ott rejtőzik.

Azt azonban fontos megjegyezni, hogy a program nem százszázalékos pontosságú, tehát előfordulhat, hogy a kutatócsoport expedíciót indít egy, a program által ígéretesnek vélt helyre, ott azonban nem találnak meteoritot. A kutatónő hozzátette, hogy a jövőbeli sikertelen küldetések segíthetnek finomítani és pontosítani a szoftvert.

Az eredeti cikk ITT olvasható.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.