Az újonnan felfedezett fajoknál nagyobb a kihalás veszélye

Az újonnan felfedezett fajokat jobban fenyegeti a kihalás veszélye, mint a többi fajt – ezt állapították meg ausztrál kutatók.

Forrás: MTI2022. 03. 15. 13:49
Szeged, 2012. május 24. Melanie, a Szegedi Vadaspark nõstény aranyarcú gibbonja (Nomascus gabriellae)néhány hónapos kicsinyével, Jádéval. A veszélyeztetett fõemlõs faj elsõ alkalommal szaporodott a szegedi állatkertben. Miután megerõsödött, a télen született kölyköt már a látogatók is megfigyelhetik. MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely Fotó: Kelemen Zoltán Gergely
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Ausztrál Nemzeti Egyetem csütörtökön publikált tanulmánya szerint a 2011 és 2020 között felfedezett fajok csaknem háromszor nagyobb valószínűséggel veszélyeztetettek, mint azok, amelyeket már az 1700-as években felfedeztek.

A kutatást vezető David Lindenmayer erdőökológiai szakértő csoportja több mint 53 ezer, öt gerinces csoportba sorolt fajt vizsgált meg a Természetvédelmi Világszövetség által vezetett veszélyeztetett fajok vörös listájáról.

Megállapították, hogy a 2011 és 2020 között felfedezett fajok 30 százaléka szerepel a vörös listán, míg az 1758 és 1767 között felfedezettek 11,9 százalékát fenyegeti kihalás.

Lindenmayer szerint az újonnan azonosított fajok több okból is nagyobb veszélynek vannak kitéve: gyakran kisebb a populációjuk és korlátozott az elterjedési területük, emiatt sebezhetőbbek az élőhelyük elvesztése vagy feldarabolódása esetén. 

Emellett az újonnan felfedezett, ritka fajokat az illegális kereskedelem és orvvadászat is fenyegeti.

Lindenmayer hangsúlyozta, hogy szükséges lenne a nagy biológiai sokféleségű területek intenzív felmérése, hogy felgyorsítsák az új fajok azonosítását.

Ausztráliában különösen fontos a biológiai sokféleség megőrzése, mivel az ökoszisztéma szárazföldi fajainak túlnyomó többsége máshol nem fordul elő

– mondta a tudós.

Borítókép: Melanie, a veszélyeztetett fajhoz tartozó aranyarcú gibbon (Nomascus gabriellae) néhány hónapos kicsinyével a Szegedi Vadasparkban (Fotó: MTI/Kelemen Zoltán Gergely)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.