Gyönyörűen süt a nap, a fák és bokrok már rügyeznek. A kert tava körül vadkacsák tollászkodnak. A kárpáti sáfrány több tíz négyzetméteres lila szőnyegén méhek zümmögnek. Előhozta őket a kellemes idő.
A virágok a színükkel, illatukkal magukhoz csalogatott beporzókat nektárral és virágporral látják el a megporzásért cserébe. A nektár tulajdonképpen cukros víz, melyből a mézelő méhek a víz elpárologtatásával és a cukortartalom koncentrálásával készítenek mézet.
A virágpor pedig fehérjét, szénhidrátokat, zsírokat, vizet és vitaminokat is tartalmaz, ezáltal fontos szerepet tölt be a méhek utódainak táplálásában. Róluk, a beporzókról szólt a park március tizedikei eseménye.
– A rovarok, ezen belül a beporzó rovarok száma, sokfélesége folyamatosan csökken. Ennek mértéke eltér az egyes országokban, de a visszaesés egyértelmű. Ismert példa Németország, ahol 27 éven át követték a rovarpopulációk változását védett és nem védett környezetben.
Bizonyos fajok esetében hetvenszázalékos csökkenést mértek ezen időszak alatt. Egy globális tanulmány pedig arra világított rá, hogy a bolygó egészén drasztikus visszaesés figyelhető meg. Ebbe a körbe tartoznak a lepkék és hártyásszárnyúak, azaz a méhek és darazsak, amikre a legnagyobb szükség van sok növény beporzásánál – tájékoztat Kovács-Hostyánszki Anikó, az ELKH Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa.
A csökkenés oka sokrétű. Mint minden élőlénynek, ezeknek is táplálék és fészkelőhely kell. A méhek esetében az utódok táplálékának forrását is a virágok jelentik. Ha nincs virág, elpusztulnak.
Miért csökken a virágok száma? Az egyik ok a klímaváltozás. A növények a számukra optimális hőmérsékleti tartományban érzik jól magukat. Ha ez változik, változik a virágzásuk ideje. A méhek ezt nem tudják. Ezért lehet, hogy hamarabb repülnek ki – vagy éppen később –, mint amikor kellene. Ez két okból is katasztrofális: elmarad a beporzás, az állatok pedig szélsőséges esetben elpusztulhatnak. Az ökológus szerint alapvető, hogy a beporzók aktív időszakukban találjanak virágzó növényeket.
A tájhasználat változása – eltűnnek a természetközeli, virágokban gazdag élőhelyek – mellett a vegyszerek túlzott alkalmazása és a monokultúrák is a rovarok életét keserítik. Hiába sárgállik a sok-sok hektáros repce- és napraforgótábla, az nem minden beporzónak jelent táplálékot, illetve van, amelyik ezek virágzásakor még nem aktív, mert késő nyáron, esetleg kora ősszel bújik elő. A másik probléma a lakóterületek, az ipari területek és a közlekedési hálózatok burjánzása.