A következő hetekben a közösségi oldal 95, a vadon élő állatokra összpontosító ajánlást tett a kutatóknak különböző értesítéseken és a „javasolt csoportok” funkción keresztül. Ezek 76 százaléka az élő állatok vásárlását vagy eladását célzó bejegyzésnek számított, és amelyek valószínűleg sértik a közösségi oldal saját irányelveit is.
Az algoritmusok sem működnek megfelelően
A jelentés arra a következtetésre jutott, hogy az adminisztrátorok túl könnyen irányítják a felhasználókat ezekre az oldalakra. Ez azonban azt sugallja, hogy a legnagyobb közösségi oldal algoritmusai valószínűleg nem igazodnak a saját politikájához vagy a vadállatok online kereskedelmének visszaszorítására irányuló nyilvános kötelezettségvállaláshoz.
Ahelyett, hogy az adatokat a vadon élő állatok kereskedelme elleni küzdelemre használnák fel, az algoritmusaik önkéntelenül a bűnözőket segítik vállalkozásuk bővítésében
– mutatott rá Gretchen Peters, az Alliance to Counter Crime Online ügyvezető igazgatója.
A vizsgálat során négy Avaaz-kutató olyan keresési kifejezéseket írt be a keresőbe, mint „egzotikus háziállatok”, „eladó majom” és „tobzoskapikkely” angol, spanyol és portugál nyelven.
Potenciálisan káros bejegyzéseket kerestek,
amelyeket olyan tartalomként határoztak meg, amely további vizsgálatot igényel annak megállapítására, hogy az illegális, vadon élő állatok kereskedelmének minősül-e. A jelentés szerint a közösségi oldal a gyanús vadcsempészettel kapcsolatos bejegyzések 13 százalékát eltávolította, mielőtt a kutatók jelentették volna. A feltárt bejegyzések jelzése után a cég viszont mindössze azok 43 százalékát törölte egy héten belül.
Az illegális kereskedők nagyon kitartók
Közben már több szervezet kérte, hogy vizsgálják meg a közösségi oldalak szerepét a vadon élő állatok illegális kereskedelmében.
A közösségi oldal anyavállalata közleményében megkérdőjelezte a tanulmány módszertanának és a mintanagyságnak az érvényességét,
és azt mondta, hogy „az eredmények nem tükrözik azt a munkát, amelyet a vadon élő állatok kereskedelme elleni küzdelemben végeztek”.
Úttörő technológiát dolgoztunk ki, amely segít megtalálni és eltávolítani ezt a fajta tartalmat; felugró figyelmeztetéseket indítottunk el, hogy eltántorítsuk az embereket attól, hogy részt vegyenek ebben a kereskedelemben
– jelezte a szervezet szóvivője.
– Csak Indonéziában és a Fülöp-szigeteken 2021 januárja és májusa között több mint 1900 olyan csoportot távolítottunk el, amelyek a vadon élő állatok kereskedelméhez kapcsolódnak.