Már 430 millió éve is erdőtüzek pusztítottak

A tudósok a valaha észlelt legrégebbi erdőtüzek nyomára bukkantak a 430 millió éves walesi és lengyelországi szénlelőhelyeknek köszönhetően. Ezek pedig igen értékes betekintést nyújtanak abba, hogy milyen is lehetett az élet a Földön a szilur földtörténeti időszakban – olvasható az Origo cikkében.

Forrás: Origo2022. 06. 23. 16:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akkoriban a növények szaporodása nagymértékben függött a rendelkezésre álló víztől, és valószínűleg ezért nem jelentek meg azokon a területeken, ahol az év egy részében vagy egészében szárazság volt jellemző. A Geology tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint

Az erdőtüzek viszonylag rövid, valamint esetenként a térdig vagy derékig érő növényzeten keresztül terjedhettek.

A tájat azonban nem a fák, hanem az úgynevezett Prototaxites ősi gomba uralhatták. És bár erről nem túl sokat tudnak a tudósok, de úgy gondolják, hogy akár kilenc méter magasra is megnőhettek – írja az Origo.

Most úgy tűnik, hogy a tűzre vonatkozó bizonyítékaink szorosan egybeesnek a legkorábbi szárazföldi növényi makrofosszíliákra vonatkozó bizonyítékainkkal

– mondta Ian Glasspool, a maine-i Colby College paleobotanikusa a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Tehát amint biztosítottá vált az „üzemanyag” növényi makrofosszíliák formájában, szinte azonnal futótűz keletkezett.

Hozzátette: az erdőtüzek létezéséhez ugyanis „üzemanyagra” (növényekre), gyújtóforrásra (ami itt villámcsapás lehetett) és elegendő oxigénre van szükség.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pixabay)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.