A városokat kiterjedésük vagy lakosságszámuk alapján szokás rangsorolni. De melyik módszer a pontosabb? – Mindkettő ugyanolyan rossz és ugyanolyan jó – mondta Kevin Ward, a Manchesteri Egyetem humánföldrajz-professzora a Live Science-nek. A kutató szerint egy város nagysága nem csupán a lakosságszám, illetve a kiterjedés alapján mérhető, hanem azon is, hogy milyen hatással van a világ kultúrájára. Ezen a téren Párizst, Londont vagy New Yorkot mondhatjuk a legnagyobbnak. Ez azonban szubjektív, kevéssé mérhető szempont.
Ugyanakkor egy város méretének definiálása is nehéz, mert nincs általánosan elfogadott módszer annak meghatározására, hogy mi a város, hol kezdődik és hol végződik. – Az, hogy mi számít városnak, országonként változik – jegyezte meg Kevin Ward. Pár száz ember otthonát ritkán tekintik városnak, miközben erre is akad példa.
Vatikánváros például a világ legkisebb független országa, 453 lakossal, akik 0,49 négyzetkilométeren élnek. Eközben Ngerulmud, a Palau Köztársaság fővárosa a Csendes-óceán nyugati részén, szintén mindössze négyszáz lakosa van, de területe 466 négyzetkilométerrel nagyobb, mint a Vatikáné. (Budapest 525 négyzetkilométert foglal el.)
Különböző források a világ legnagyobb városainak listázásakor a területet vették figyelembe. A WorldAtlas és a World Population Review szerint ezen a téren New York az első. A két forrás azonban eltérően értelmezi az amerikai metropolisz méretét. A WorldAtlas szerint New York kiterjedése 8683 négyzetkilométer, míg a World Population Review 12 093 négyzetkilométerre teszi. Azért jelentős az eltérés, mert nincsenek konkrét normák a városok határainak meghatározására. A lakosság számát tekintve azonban New York közel sem áll a lista élén. A World Population Review szerint a 8,177 milliós New York jelenleg a világ 45. legnépesebb városa, a malajziai Kuala Lumpur mögött (8 419 566 lakos) és a kínai Hangzhou (8 044 878 lakos) előtt helyezkedik el.