Tizennégy férfi és három női űrhajós vett részt a kutatásban, átlagos életkoruk 47 év volt, útjuk átlagosan öt és fél hónapig tartott. Az űrhajósok az elmúlt hét évben repültek. A tanulmány nem adta meg a nemzetiségüket, de az adatok az amerikai, a kanadai, az európai és a japán űrügynökségtől származtak.
Egy évvel a Földre való visszatérés után az űrhajósoknak átlagosan 2,1 százalékkal csökkent a sípcsontjuk csontsűrűsége, és 1,3 százalékkal volt kisebb annak szilárdsága. A csontvesztés azért következik be, mert a terhet viselő csontok nem hordoznak súlyt az űrben.
Tudjuk, hogy az űrhajósok csontszerkezete változik a hosszú távú űrrepülések során. A tanulmány újszerűsége az, hogy hazatérésük után egy évig követtük az érintetteket, hogy megnézzük visszaáll-e az eredeti állapot
– idézte a Reuters.com Leigh Gabelt, a Calgaryi Egyetem professzorát. A Scientific Reports folyóiratban múlt héten megjelent tanulmány szerint a tapasztalt csontvesztés nagyjából annyi volt, mint amennyit az idősebb felnőtteknél két évtized alatt a Földön kimutatnak. A mérések alapján az űrbéli csontvesztésnek csak a fele épült vissza a repülést követő évben.