Nem lehet következmények nélkül pusztítani a teknősöket Ecuadorban

A helyi hatóságok szakértők bevonásával próbálják kideríteni, hogy ki ölte meg az állatokat.

2022. 08. 30. 15:12
Fernandina-sziget, 2019. február 21. Az ecuadori környezetvédelmi minisztérium által közreadott kép egy több mint 100 éve kihaltnak vélt óriásteknõsfaj (Chelonoidis Phantasticus) egy példányáról, amelyre a Galápagos-szigetekhez tartozó Fernandina-szigeten találtak egy természetvédõ csoport tagjai 2019. febuár 20-án. MTI/EPA Fotó: Ecuadori környezetvédelmi minisztérium
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vizsgálatot indítottak négy galápagosi óriásteknős megölése miatt Ecuadorban – számolt be róla a távirati iroda, a BBC Newsra hivatkozva.

A hatóságok szerint félő, hogy a védett állatokat levadászták és megették.

A teknősök maradványait a Galápagos-szigetcsoport legnagyobb szigetén, az Isabelán találták meg egy nemzeti parkban.

A veszélyeztetett fajok közé sorolt óriásteknősök megölését 1933 óta tiltják, ám az elmúlt két évben több mint tucatnyi példánnyal végeztek az orvvadászok.

A teknősök húsa valaha ínyencségnek számított, de a védett fajra vadászókra ma már három év börtön vár, ha elkapják őket.

Egy éve Isabela szigetén a vadőrök tizenöt Sierra Negra-i óriásteknős maradványait találták meg. Az üres páncélokról készült képek bejárták a közösségi médiát, és nagy felháborodást váltottak ki Ecuadorban, amelyhez a Galápagos-szigetek tartoznak, de az ország határain túl is. Az akkor lefolytatott vizsgálat szerint a tizenöt teknőst a húsáért ölték meg.

A most megtalált teknősmaradványok arra utalnak, hogy a szigorú tilalom ellenére továbbra is vadásszák a teknősöket.

A hatóságok szakértők bevonásával próbálják kideríteni, hogy ki ölte meg az állatokat.

A galápagosi óriásteknősök akár több mint száz évig is élnek. A fajra Charles Darwin irányította rá a figyelmet, aki az óriásteknősök tanulmányozásával alapozta meg evolúciós elméletét. A The Beagle nevű hajó, amelyen Darwin utazott, harminc élő teknőst vitt magával a Galápagos-szigetekről Polinéziába. A hosszú úton többségüket megette a legénység.

Jelenleg mintegy tizenötezer óriásteknős él a Földön, a XIX. században még kétszázezer volt a populáció létszáma.

Borítókép: Az ecuadori környezetvédelmi minisztérium által közreadott kép egy több mint száz éve kihaltnak vélt óriásteknősfaj (Chelonoidis Phantasticus) egy példányáról, amelyre a Galápagos-szigetekhez tartozó Fernandina-szigeten találtak egy természetvédő csoport tagjai 2019. febuár 20-án (Fotó: MTI/EPA)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.