A 2004-es athéni paralimpián úszóként szereplő Jessica Smith bal kéz nélkül jött a világra. Szüleinek azt tanácsolták, kézprotézissel segítsék a gyerek fejlődését, de az eszközzel Jessica kisgyermekkorában felborította a vízforralót, a kifröccsenő víz testének 15 százalékát megégette. A trauma óriási hatással volt rá. – Mindig azt éreztem, hogy a protézis valójában nem segített, hanem életem legtraumatikusabb eseményét hozta el – mondta a Reuters.com-nak. Mégis kíváncsi lett, amikor az észak-angliai Leedsben működő Covvi cég azzal kereste meg, hogy próbálja ki a Nexus névre keresztelt bionikus kezet. Tudva, hogy ez érzelmi kihívás lesz, Jessica Smith idén áprilisban, 37 évesen mégis felszerelte az eszközt.
A bionikus kezek a felkar izmaiból származó elektromos impulzusokat a műkézben lévő motorok által hajtott mozgássá alakítják át, lehetővé téve a felhasználónak, hogy megfogja a poharat, kinyisson egy ajtót vagy kivegye a tartóból a tojást.
Az észak-angliai céget öt éve alapító Simon Pollard Bluetoothszal egészítette ki a készüléket, hogy a vállalat szakemberei ennek segítségével szabályozhassák azt. – Az, hogy az ügyfél által kívánt mozgások egy részét távolról is beprogramozhatjuk, először ezzel érhető el – mondta a vezérigazgató. Néhány rivális bionikus kéz applikáción keresztül vezérelhető, de ez az egyetlen eszköz, amelyet minden felhasználó számára személyre szabnak. A mindennapokban megkívánt kézerő és mozgási sebesség mellett a kényelmes használhatóságot is egyénenként biztosítják.
Az előadóként és gyermekíróként ismert Jessica Smitht éppen az nyűgözi le, hogy amikor felmerül egy új funkció igénye, a cég személyre szabott mozgásokat hoz létre. – Néhány gyerek megkérdezte, hogy tudok-e különböző kézmozdulatokat tenni, például udvarias, illetve egyáltalán nem udvariasakat. Jeleztem az igényt, és tudtam, hogy a következő pár órában megtörténik a frissítés – mondta el tapasztalatát a brit portálnak az egykori paralimpikon. Az ausztrál nő szerint a technológia nemcsak az ő, hanem három gyermeke életét is megváltoztatta. Utóbbiak már-már félig ember, félig robotként tekintenek rá. Úgy érzi, bionikus keze sajátos vonzerőt jelent, büszke különbözőségére. Nem próbálja eltitkolni, hogy ki ő. A bionikus kézzel bővíti lehetőségeit, megtehet olyan dolgokat, amelyek korábban elérhetetlenek voltak számára.
Borítókép: Jessica Smith (Fotó: Reuters)