Az amerikai felnőttek személyisége megváltozott a koronavírus járvány miatt – jelent meg egy kutatás eredménye a PLOS One-ban.
A változások kicsik, de körülbelül egy évtizednyi személyiségváltozásnak felelnek meg mindössze két év alatt.

Az Understanding America Study résztvevői – 7109, 18 és 109 év közötti felnőttről van szó – személyiségteszteket töltöttek ki, amelyek a széles körben elfogadott öttényezős személyiségmodell paramétereit mérték. A modell szerint minden ember személyisége leírható öt személyiségvonás – barátságosság; lelkiismeretesség; érzelmi stabilitás vagy labilitás; extrovertáltság; nyitottság az újszerű élményekre, a világ minél teljesebb megismerésére – mentén, illetve azok összességeként. Az adott vonás két végpontja közé elhelyezhető, hogy valaki például mennyire barátságos, vagy éppen lelkiismeretes. A szélsőségek ritkák, tehát az emberek többsége nem teljesen zárkózott, maximálisan hanyag vagy éppen végletekig rendmániás.
Főleg a fiatalabb felnőttek személyiségét viselte meg a világjárvány okozta karantén
A kutatók a világjárvány korai szakaszában (2020 márciusától decemberig), majd a pandémia későbbi időszakában (2021 januárjától 2022 februárjáig) rögzített teszteredményeket elemezték. E szerint a pandémia idején romlott az amerikai felnőttek kapcsolatteremtő képessége, kevésbé kedvesek és lelkiismeretesek. Különösen jelentősek a változások a fiatal felnőttek esetében, akiknél a járvány későbbi szakaszában különösen az érzelmi labilitás fokozódott.
A fiatalabb felnőttek hajlamosabbak a stresszre, kevésbé együttműködőek és bizalmasak, valamint kevésbé visszafogottak és felelősségteljesek
– osztották meg tapasztalataikat a tanulmány szerzői a The Guardiannek.
Maga a tanulmány csak a személyiségváltozásokat rögzítette, és nem fejtette ki, hogy pontosan mi okozta ezeket. A kutatók azonban próbáltak magyarázatot adni az eredményekre. Úgy vélik, hogy
a fiatal felnőttek életét vitathatatlanul jobban megzavarták a pandémiás korlátozások, mint más korcsoportokét,
mivel a járvány drasztikusan átalakította az érintett korosztály által megszokott körülményeket (iskolába járást, munkát, társasági életet).