Szarmata település maradványait fedezték fel Kishegyesen

Ókori település lehetett a mai Kishegyes határában.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 01. 06. 17:11
Kecskemét, 2019. június 28. A középsõ bronzkori Vatya-kultúra eddig ismeretlen urnatemetõjének feltárása Kecskeméten, a Balaton utcában 2019. június 25-én. A Kr. e. 1700-1600 körül használt nekropolisz az elsõ a város területén, ami szakszerû feltárás során napvilágra került. A bronzkori emlékek mellett a Kr. u. 2-4 században itt élt szarmata népesség települése is megtalálható a területen. Számos méhkas alakú tárolóverem, kemence és épület is elõkerült a feltárás során. A Vatya-kultúra (kb. Kr. e. 18001350) elnevezése az Újhartyán melletti Vatya-pusztai lelõhelyre utal. MTI/Bús Csaba Fotó: Bús Csaba
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szarmata település nyomait találták meg régészek a vajdasági Kishegyes közelében, a Budapest-Belgrád-vasútvonal nyomvonalán – közölte az MTI.

Szűcs Balázs, a Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet igazgatója a szabadkai Pannon Rádióban pénteken kiemelte, korábbi vizsgálatok, valamint a korszerű műszerek segítségével már kimutatták, hogy mely területeken lehetnek régészeti lelőhelyek, így amikor elkezdődött a gyorsvasút építése, számítottak arra, hogy a munkálatok során feltárnak valamit. 

Mára kiderült, hogy ókori település lehetett a mai Kishegyes határában – magyarázta. Hozzátette: a téli időszakban általában nem végeznek feltárási munkát, most viszont egyrészt sürget az idő a vasút építése miatt, másrészt pedig az időjárási körülmények is kedvezőek, így a régészek hatékonyan tudják végezni a munkájukat.

A munkálatok jól zajlanak, a talaj felső rétegét már eltávolították, drónfelvételeken már szépen kirajzolódnak a különböző építmények, árkok, kemencék körvonalai, és ezekből már az is feltételezhető, hogy egy i.sz. 1. és 5. század közötti szarmata településről lehet szó 

– magyarázta Szűcs Balázs. Hozzátette, hogy a leletek pontos származási idejének a meghatározását a következő fázisban végzik, amikor ki is ássák, megvizsgálják, rendszerezik, majd kiállítják őket – tette hozzá.

A nomád életmódot folytató szarmaták az i.sz. első században érkezhettek Keletről a Kárpát-medence területére, ahol végül letelepedtek, néhány évszázad után pedig összeolvadtak az itt élő többi néppel.

Borítókép: Illusztráció – a középső bronzkori Vatya-kultúra eddig ismeretlen urnatemetőjének feltárása Kecskeméten (Fotó: MTI/Bús Csaba)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.