A táplálékkal a szervezetbe jutó foszfor alapvető szerepet játszik az életünkben. Foszfátok formájában elsősorban a csontokban található, de az izomszövetekben és a vérplazmában is jelen van. Meghatározó a sejtek anyagcseréjében és energiatermelésében, a csontok növekedésében és anyagcseréjében, az izmok és idegek működésében is.
A foszfort 1669-ben fedezte fel Hennig Brandt német tudós, aki hosszadalmas kísérletsorozat eredményeként az emberi vizeletből izolálta azt. Az anyag sötétben is világított, innen kapta a görögül fényhordozót jelentő nevét. A foszfor azért egyedülálló az elemek között, mert először emberi testnedvben fedezték fel, s csak utána a növényekben, illetve az ásványvilágban.
Azért is fontos, mert ez az első elem, amelynek név szerint ismerjük a felfedezőjét.
Ez az anyag változatos formában kerül a szervezetünkbe. Legnagyobb mértékben a tejjel és tejtermékekkel, a húsokkal és a halakkal vesszük fel ezt az anyagot, ezt követik a gabonafélék és a hüvelyesek, majd a zöldségek és a gyümölcsök. Az élelmiszerek természetes foszfortartalma mellett a feldolgozott élelmiszerekhez használt foszfortartalmú adalékanyagok is növelik a naponta bevitt mennyiséget.
Globális jelentőségű
Az elem globális jelentősége abban rejlik, hogy a mezőgazdaságban – műtrágyaként – a termésnövelés elősegítésére használják. Évente körülbelül ötvenmillió tonna foszfátműtrágyát adnak el a világon – a hatóanyag döntő szerepet játszik a bolygó nyolcmilliárd lakosának táplálásában.
Csakhogy a szakértők azt mondják, tékozló módon használjuk a szántóföldekre szórt foszfátokat. Az Agrárszerktor.hu-n olvasható, hogy ma száz egység kijuttatott foszforhatóanyagból mindössze 15-öt hasznosít a növényzet, vagyis 85 százalék elvész a talajban vagy bemosódik onnan a vizekbe.
A kimosódó műtrágya – és a foszforban gazdag szennyvíz – a folyó- és állóvizek nagymértékű szennyeződését és káros algavirágzást idéz elő. A világ legnagyobb édesvizei közül az oroszországi Bajkál-tavat, az afrikai Viktória-tavat és az észak-amerikai Erie-tavat is algavirágzás veszélyezteti. Az Erie-tó virágzása az elmúlt években helyi ivóvíz mérgezéséhez vezetett. Az algavirágzással sújtott vizek közül sok – a súlyos oxigénhiány miatt – halott zónává vált, ahol kevés élőlény marad életben. A Mexikói-öbölben például minden nyáron kialakul ilyen zóna.