Újra támad Afrikában a halálos Marburg-vírus

A Tanzániába és Egyenlítői-Guineába utazókat arra figyelmeztetik, hogy kerüljenek bizonyos tartományokat és folyamatosan figyeljék magukat, mert ismét terjed egy halálos vírus. Ez a kórokozó a Marburg-vírus.

2023. 04. 14. 9:00
Marburg virus, illustration
Illustration of the Marburg virus, a tubular RNA (ribonucleic acid) virus which belongs to the Filoviridae family. It is responsible for Marburg haemorrhagic fever in humans. Symptoms includefever, muscle pain, rash, diarrhoea and haemorrhage. (Photo by THOM LEACH / SCIENCE PHOTO LIBRA / TLE / Science Photo Library via AFP) Fotó: Science Photo/ AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a Marburg-vírus az általa megfertőzött emberek átlagosan felét megöli. A korábbi járványokban a betegek 2488 százaléka halt meg. Az erősen fertőző vírusos vérzéses láz egyszerre több szervrendszert is érint.

Tünetek

A 221 napos lappangási idő után a tünetek hirtelen jelentkeznek. A beteg először erős fejfájásra és izomfájdalmakra panaszkodik. A fertőzés harmadik napjától hasmenés, gyomorfájdalom, hányinger és hányás jelentkezik. A tünetek megjelenését követő ötödik napon a betegek mellkasán, hátán és hasán kiütések alakulhatnak ki.

A  WHO szerint a betegek ilyenkor szellemszerű vonásokat vesznek fel: mélyen ülő szemek, kifejezéstelen arc és rendkívüli letargia jellemzi őket. Sokan a test különböző részeiből véreznek, és néhányan az első tüneteket követő nyolc-kilenc nap után meghalnak az extrém vérveszteség következtében.

Hol jelent meg a Marburg-vírus?

Egyenlítői-Guineában február közepén jelentették be a Marburg-vírus-betegség kitörését, eddig 13 megerősített beteget regisztráltak. Az esetek több tartományra is kiterjedtek. Tanzániában nyolc fertőzöttet igazoltak, közülük öten elhunytak. A WHO munkatársakat küldött az érintett országokba, hogy segítsenek a járvány kezelésében.

A vírust először 1967-ben azonosították, miután a németországi Marburgban és Frankfurtban, valamint a szerbiai Belgrádban 31 ember fertőződött meg és heten haltak meg. A járványt Ugandából importált afrikai zöld majmokra vezették vissza – a vírust azóta más állatokkal is kapcsolatba hozták. Az emberek közül leginkább olyanok terjesztik, akik hosszú időt töltöttek denevérek által lakott barlangokban és bányákban.

A 2005-ös angolai járvány több mint háromszáz ember halálát okozta. A világ többi részén azonban az elmúlt negyven évben csak ketten haltak meg Marburg-vírus-fertőzésben – egy ember Európában és egy az Egyesült Államokban. Mindketten ugandai barlangi expedíciókon vettek részt.

Az elmúlt időszak járványai a BBC szerint

2022, Ghána: három fertőzött, két haláleset

2017, Uganda: három fertőzött, három haláleset

2012, Uganda: 15 fertőzött, négy haláleset

2005, Angola: 374 fertőzött, 329 haláleset

19982000, Kongói Demokratikus Köztársaság: 154 fertőzött, 128 haláleset

1967, Németország/Szerbia: 31 fertőzött, hét haláleset

Hogyan terjed a Marburg-vírus?

Afrikai zöld majmok és sertések közvetítik a kórokozót, de az egyik egyiptomi gyümölcsdenevér szintén gyakran hordozza azt. Az emberek között testnedvekkel és szennyezett ágyneművel érintkezve terjed. A betegségből felépültek vére vagy ondója még hónapokig fertőző maradhat.

A vírus ellen nincs specifikus kezelés vagy vakcina. A WHO szerint azonban az orvosok enyhíthetik a tüneteket, ha sok folyadékot adnak a betegeknek és pótolják a vérveszteséget.

Hogyan lehet visszafogni a terjedést?

Egy nemzetközi egészségügyi szervezet, a Gavi szerint az afrikaiaknak mellőzniük kell a bozóthús fogyasztását. A WHO szerint az embereknek kerülniük kell a sertésekkel való érintkezést a járvány sújtotta területeken. A víruson átesett férfiaknak óvszert kell használniuk a tünetek megjelenése után egy évig vagy addig, amíg spermatesztjük kétszer negatív nem lesz. Azok, akik eltemetik a vírusban elhunytakat, szintén kerüljék a test érintését.

Az euronews.com szerint az Egyesült Államok felszólította a Tanzániába és Egyenlítői-Guineába utazókat, hogy kerüljék a beteg emberekkel való érintkezést, és figyeljenek a tünetekre. Az ausztrál kormány szintén felszólította a Tanzániába, Ugandába és Gabonba utazókat, hogy körültekintően járjanak el. Eddig egyetlen európai kormány sem adott ki utazási figyelmeztetést.

Borítókép: Így néz ki a Marburg-vírus (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.