Hidegháborús bunkermúzeum nyílt Dániában

Korábban szigorúan titkos atombunkert nyitottak meg a nagyközönség előtt Dániában. A nukleáris támadásnak ellenálló épület ma egy lenyűgöző föld alatti múzeum, amely a hidegháborús paranoiára világít rá. Ilyen építmény az egykori keleti blokk államaiban is bőséggel akad.

2023. 05. 05. 8:00
bunker
Curator of Historical Museum of Northern Jutland Bodil Frandsen stands in front of the entrance to the 'Reagan West' Cold War nuclear bunker in Skorping, Denmark, on February 6, 2023. - A secretive Cold War nuclear bunker, kept hidden in Northern Denmark for sixty years, is now seeing the light of day. The site is set to open as a museum and exhibit on February 13, 2023. (Photo by James BROOKS / AFP) Fotó: James BROOKS / AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Koppenhágától mintegy 400 kilométerre, északnyugatra található a Koldrigsmuseet REGAN Vest hatalmas bunkerkomplexum. Az 1960-as években, a hidegháborús feszültségek tetőfokán, titokban épült. A terv az volt, hogy az országot vészhelyzet esetén ebből a hatvan méterrel a föld alatt található bunkerből irányították volna. Ide menekítették volna a dán kormányt, sőt a királynőt is, ha atomháború tör ki.

Évtizedekig titkolták a bunker létét

Az óvóhely létezését évtizedekig elhallgatták, míg végül 2012-ben fény derült a létére. Évekig tartó előkészületek után 2023 februárjában nyílt meg a nagyközönség előtt múzeumként. Évente csak ötvenezer látogatót engednek be, a belépés tízfős kis csoportokra korlátozódik. A 90 perces vezetett túrákon a labirintusszerű bunkerrendszer két kilométeres szakaszát mutatják be. Sáta egy hidegháborús időkapszulában.

A bunker bejáratát valaha pisztolyokkal és kézigránátokkal felfegyverzett rendőrök őrizték. A viharvert beton ajtókeret mohától és nedvességtől zöldell, az általa rejtett kiterjedt alagúthálózat emiatt még lenyűgözőbb, vagy inkább megdöbbentőbb. – Ez a titok megőrzésének része – mondta a BBC munkatársának Bodil Frandsen, a múzeum történész kurátora.

A mészkő domboldalba vájt hosszú bejárati folyosó falai bordázottak, hogy tompítsák egy esetleges nukleáris robbanás nyomáshullámát. A bejárati folyosó hatalmas, légmentesen záródó ajtóval végződött – és ott kezdődött a bunker érdemi része. A gépházba hatalmas dízelgenerátorokat telepítettek. Miután a bunkert hermetikusan elzárták a külvilágtól, a generátorok termelték az áramot, működtették a szellőzőrendszert, a hűtőberendezéseket, amikben tíz napra elegendő élelmiszert tároltak. Volt ott minden, mint egy hosszú útra készülődő tengeralattjárón, csak éppen ez a tengeralattjáró a szárazföldön volt.

Az 1949 óta NATO-tag Dánia fekvése a Balti-tenger torkolatánál stratégiailag fontos volt (és továbbra is az), de a vasfüggönyhöz való közelsége is sebezhetővé tette, ezért az ország a legrosszabbra is felkészült.

A REGAN Vest építése 1963-ban kezdődött, és öt évvel később fejeződött be. Az atombiztos bunker egy 5500 négyzetméteres behemót építmény, két nagy, egymáshoz kapcsolódó gyűrű alakú, kétszintes blokkal. Több mint 230 helyiséget alakítottak ki ebben, amelyekben körülbelül 350 ember fért el. Elsősorban miniszterek és köztisztviselők, akik a legsötétebb időkben a nemzet ügyeit irányíthatták onnan. Az egészségügyi személyzet mellett több újságíró és egy pap is helyet kaphatott a bunkerben. Szerencsére erre nem került sor.

Az irodákban régimódi telefonok és íróeszközök. A komplexum része volt egy külön kommunikációs helyiség kis rádióstúdióval. A dekoráció nagy része az 1960-as és 70-es évekből származik, beleértve az ikonikus dán tervező, Arne Jacobsen több tucat eredeti klasszikus székét.

Itt az a különleges, hogy ez a bunker hitelesen adja vissza a korszakot. Amolyan időkapszula. Egy hatalmas időkapszula. Ezért annyira egyedi a REGAN V. Más dán kormányzati bunkerek is léteztek, de azokat modernizálták, esetleg elvitték az eredeti berendezéseket, vagy nem nyilvánosak.

Lakhely a királynőnek

A lakónegyedek lekerekített folyosóin való mozgás kissé zavaró lehetett. A zöldre, kékre, sárgára és narancssárgára festett lépcsőházakban a színek ellenére könnyen el lehetett tévedni. A puritánul berendezett szobákban emeletes ágyakat helyeztek el.

Az egyik VIP lakórész padlójára szőnyeg is került. A hálószobába két egyszemélyes ágyat tettek, amihez saját fürdőszoba és kis iroda tartozott. Ezt a valószínűtlen szállást Margit királynőnek szánták. Az uralkodónő egyszer állítólag meglátogatta a helyet, még a falfestményeket is jóváhagyta a neki tervezett szobában.

bunker
Szoba a dániai bunkerben. Hidegháborús puritánság. Fotó: Henning Bagger/Ritzau Scanpix/AFP

Az elegáns társalgó bútorai, a világítótestek és a smaragdzöld tapéták az 1970-es éveket idézik. A videókazetták és könyvek közé némi humort csempésztek: a Szeretettel Oroszországból című James Bond-regény másolatát. A bunkerről beszámoló BBC-s újságíró úgy érzi, a Nyugat és Oroszország közötti jelenlegi geopolitikai feszültségek láttán a múzeum megnyitása különösen időszerű.

Szerencsére a harmadik világháború nem tört ki, és a létesítményt csak gyakorlatokra használták, bár készenlétben volt egészen 2003-ig, amikor végül kivonták a forgalomból. Kilenc évvel később a régóta őrzött titokról lehullt a lepel. Csaknem egy évtizedes előkészület után a bunkerből múzeum lett. (A félelem és a paranoia időszakában körülbelül 14 ezer hidegháborús építményt emeltek Dánia-szerte.) A kurátor szerint az emberek alig várják, hogy lemenjenek, és végre meglássák a nagy titkot. Sokan azt mondják, tudtak a bázisról, de nem szabad hinni nekik.

Bunkerek Kelet-Európában

Bunkerekből Kelet- és Közép-Európa is jól ellátott. Az egy négyzetkilométerre jutó bunkerek építésében Albánia lehet a csúcstartó – a Tirana főtere alatt megnyitott bunker a kevés látványossággal bíró albán főváros egyik turisztikai attrakciója. Tavaly ott járva az volt a benyomásom, hogy a keleti blokkban a hidegháborús paranoia hasonló megoldásokat szült.

bunker
Elhagyott katonai bunker Gönyűnél. Fotó: Nagy Gábor/Kisalföld

Magyarországon is szép számmal találni föld alatti erődítményeket. Pár éve a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Tényőn épült bunkert nézhettem meg. Építését a hidegháborús időszakban az állam rendelte el, hogy megvédje a megye vezetését az atom-, biológiai, vegyi fegyverek hatásai ellen. (A megyei vezetésnek nem volt része a légvonalban alig nyolc kilométerre található pannonhalmi főapátság elöljárója.) Győrben volt egy másik bunker, ahol a város vezetői húzódhattak meg. Hasonló bunkerek minden megyében épültek.

 

A helyenként fél méter vastag vasbetonnal védett tényői objektum a közvetlen közelben becsapódó atombomba robbanása ellen nem védett volna meg. A 35 helyiségből álló bázist 1972–74 között építettek és a kor színvonalának megfelelően szereltek fel. A falakon korabeli plakátok a védőeszközök helyes használatáról. Mi a teendő atomrobbanás idején? Hogyan mossák le a sugárszennyezést a tehenekről, a lovakról és a disznókról?

A katasztrófavédelem napjainkban felkészítésre, szituációs gyakorlatokra használja a bázist. A folyosókat telefújják füsttel, a villanyt lekapcsolják – ilyen helyzetben találjanak ki a tűzoltók. 

A fővárosban 1956 után minden kerületben létesült olyan bázis, amely atomháború esetén menedéket adott volna a helyi párt- és állami vezetésnek. A Kossuth tér és a Deák Ferenc tér között félúton, a metróalagútból nyílik az az óvóhely, amely 16 emelet mélyen, 3500 négyzetméteren, 2200 ember befogadására alkalmas. Ez a Rákosi-bunker. Az objektum a Kossuth tér és a Szabadság tér között H betű alakban helyezkedik el, az Országházhoz nem csatlakozik. Főbejáratát évekkel ezelőtt elbontották.

Budapesten mintegy 700 ezer, míg vidéken valamivel kevesebb, mint egymillió ember számára van elegendő óvóhely.

Borítókép: Bodil Frandsen, a múzeum történész kurátora a bunker bejárata előtt (Fotó: AFP/James Brooks)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.