A Tepco a szennyezett hűtővizet az úgynevezett Advanced Liquid Processing System (ALPS) rendszeren keresztül szűri, amely a trícium és a C–14 kivételével a legtöbb radioaktív anyagot az elfogadható szintre csökkenti. A Tepco szerint a rendszer garantálja, hogy véletlenül se kerüljön ki hígítatlan szennyvíz. (A trícium és a C–14 a hidrogén és a szén izotópja. Széles körben jelen vannak a természetben.)
A fukusimai atomerőművet üzemeltető cég és a japán kormány hamarosan megkezdi a több mint 1,3 millió tonna megtisztított hűtővíz tengerbe engedését. A tervet júniusban a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) jóváhagyta, mondván, hogy az ártalmatlanítás módja megfelel a nemzetközi biztonsági szabványoknak. A NAÜ-jelentés azt is megállapította, hogy a kibocsátott víz elhanyagolható hatással lenne a környezetre.
Bár a japánok többsége szerint a vizet gyakorlatilag minden radioaktivitástól megtisztítják, és ezért a Csendes-óceánba engedése nem jelent veszélyt, sokan nem értenek egyet a tervvel, különösen a szomszédos országokban. Dél-koreai ellenzéki politikusok tiltakoztak Tokió döntése ellen, de Kína tokiói nagykövete, Vu Csiang-hao (Wu Jianghao) szerint is példátlan, hogy nukleáris balesetből származó szennyezett víz kerüljön a tengerbe. Környezetvédő csoportok is szót emeltek a terv ellen. Szöulban tüntetők követelték a japán kormány tervét támogató NAÜ-jelentés visszavonását, a Greenpeace pedig az ENSZ tengerjogi egyezményének megsértésével vádolja Tokiót.
A japán kormány szerint az óceánba engedett víz tríciumszintje sokkal alacsonyabb lesz a hatóságok által a nukleáris hulladék kibocsátására, illetve az Egészségügyi Világszervezet által az ivóvízre előírt szintnél. A Tepco állítja, a C–14-szint is megfelel majd a szabványoknak. A Tepco és a japán kormány tanulmányokkal igazolja, hogy a kibocsátott víz csekély kockázatot jelent az emberekre és a tengeri élővilágra.
– A megtisztított hűtővíz csepp lesz az óceánban mind térfogatát, mind radioaktivitását tekintve. Nincs bizonyíték arra, hogy ezek a rendkívül alacsony radioaktív izotópszintek káros hatással lennének az egészségre – idézte a BBC Gerry Thomas molekuláris patológiai szakértőt.
Több mint 12 évvel a világ második legsúlyosabb nukleáris katasztrófája után a japánok abban reménykednek, hogy a víz kiengedése a tárolótartályokból újabb mérföldkő lesz az atomerőmű leszerelésében – amely várhatóan legalább negyven évig tart.
Borítókép: Több mint 1,3 millió tonna megtisztított folyadéktól szabadulnak meg (Fotó: Europress/AFP)