A szülőknek a gyermeki érzelmek széles skáláját kellene kezelniük, ami nem mindig sikerül. Ennek ellenére a szülők kevés támogatást kapnak e képesség fejlesztéséhez. Jill Emanuele pszichológus, a Child Mind Institute klinikai képzésért felelős alelnöke szerint a kétségbeesett szülők nem akarják túlkiabálni dührohamos kisgyermeküket, és nem fenyegetésekkel akarják kikényszeríteni például a mobilozásra vonatkozó szabályok betartását, de időnként mégis megtörténik, amit el akartak kerülni.
Noha a podcastokban, hírlevelekben, privát Facebook-csoportokban, valamint a TikTokon és az Instagramon rengeteg értékes tanács található, a meglepően egyszerű stratégiák is nagy változást hozhatnak. A szüneteltetés, az alapvető szükségletek kielégítése, az önnyugtatás gyakorlása, külső támogatást kérése – ezek a praktikák nem várt eredményeket hozhatnak.
Ezek elsajátítása mellett fontos, hogy a szülők elgondolkodjanak azon, hogy mi nehezíti meg érzelmeik hatékony kezelését. Ha megértik, hogy milyen érzelmek befolyásolják gondolkodásukat, és hogy ezek a gondolatok hogyan hatnak a viselkedésükre, jobban tudják kezelni az érzelmi zűrzavart. Ezek segíthetnek a szülőknek abban, hogy pozitívabb kapcsolatot alakítsanak ki önmagukkal, és ennek eredményeként szeretetteljesebb, támogatóbb köteléket gyermekeikkel.
Szünet
Jill Emanuele szerint – gondolatait a Mashable.com portál idézte – a szülőknek arra kell összpontosítaniuk, hogy megálljanak, amikor csak lehetséges, hogy átgondolják, mi történik velük abban a pillanatban, beleértve azt is, hogy mit gondolnak vagy éreznek.
A szünet, a megállás, az adott helyzet átgondolása az érzések és a viselkedés számbavételéről szól. A pszichológus elismeri, hogy ez nehéz lehet. Lehet, hogy kényelmetlenül érzi az magát, aki valójában az érzelmei elől menekül. A szüneteltetés segíthet megállítani az elszabadult érzelmeket, ezáltal segíthet a szülőnek úgy reagálni a helyzetre, hogy az tükrözze értékeit és szándékait. Jill Emanuele például azt javasolja, hogy tegyék félre az okostelefont ahelyett, hogy 15 percen belül tízszer megnéznék az üzeneteiket, és gondolják át, hogyan érzik magukat.
Azok a szülők, akik nagy sebességű internet és okoseszközök nélkül nőttek fel, saját gyerekkorukból tudják, hogy voltak pillanatok, amikor nem történt semmi, és ez a semmi megkönnyítette az érzelmek és gondolatok tudatosítását. Ehhez az élményhez kell visszatérni.