Hetek óta extrém hőség sújtja a Földközi-tengert és környékét. A magas hőmérséklet azonban nemcsak az emberekre és a szárazföldi ökoszisztémákra jelent veszélyt, hanem a tengeri élővilágra is. Július végén a Földközi-tenger felszíni átlaghőmérséklete 28,7 Celsius-fokkal rekordot döntött, a medence keleti részén pedig a 30 fokot is meghaladta. A hőmérséklet augusztusban tovább emelkedhet. – Kétségtelenül a globális klímaváltozás a fő oka a tengerekben tapasztalható hőhullámoknak – mondta a Dw.com-nak Katrin Schroeder, az olaszországi Tengertudományi Intézet oceanográfusa.
De miért jelent problémát a tenger magas hőmérséklete? Azért, mert a tengeri élőlényeket a fulladás veszélye fenyegeti – minél melegebb a víz, annál kevesebb vízben oldott oxigén van a légzéshez. Ráadásul a magasabb hőmérséklet az anyagcserét is fokozza, ami viszont azt jelenti, hogy az állatoknak a szokásosnál is többet kell lélegezniük. Diego Kersting, a Spanyol Nemzeti Kutatási Tanács (CSIC) tengerkutatója szerint mivel a hőmérséklet emelkedése felgyorsítja az anyagcserét, az élőlényeknek több táplálékra van szükségük ahhoz, hogy fenntartsák ezt a folyamatot.
Bentikus fajok veszélyben
A magas vízhőmérséklet az óceánok, tavak vagy folyók fenekén élő állatoknak a legkárosabb. Ezen bentikus fajok közé tartoznak a korallok, kagylók, szivacsok, tengericsillagok és olyan növények, mint a tengerifű, amelyek gyakran szilárd talajhoz kötődnek. Utóbbiak nem tudnak vándorolni, ha túl meleg van. (A tudósok a bentikus fajok tömeges pusztulását figyelték meg a Földközi-tenger több ezer kilométeres partvidékén 2015 és 2019 között.)
Számos bentikus faj ugyanakkor kulcsfontosságú a tengeri ökoszisztémának. Megszűrik a vizet, tisztán tartják a tengereket, folyókat és tavakat azáltal, hogy elhalt szervezeteket fogyasztanak. Egyes fajok fontos táplálékforrást jelentenek más élőlényeknek. A puha korallok, a hínárok és a tengerifüvek pedig az egyik fő élőhelyet jelentik.
Pedro Beca-Carretero, a német Leibniz Trópusi Tengerkutatási Központ munkatársa szerint a hő különösen káros a neptunfűnek. Ez a lassan növő tengerifű csak a Földközi-tengerben található. A korábbi hőhullámok megtizedelték a fajt, miközben ez a növény azért különösen fontos, mivel jelentős természetes szénelnyelőként szolgál. Négyzetméterenként több szenet tárol, mint az erdei ökoszisztémák, így az egyik leghatékonyabb természetes eszköze a hosszú távú széntárolásnak.