Az időkorlátos étkezés (intermitted fasting-ként is ismert) lényege, hogy meghatározzák azoknak az óráknak a számát, amikor ehetünk. Az időkorlátos étkezéssel jelentős testsúlycsökkenés érhető el a 2-es típusú cukorbetegek körében. Az amerikai egyetemi kísérlet résztvevői dél és este nyolc óra között ehettek. A vizsgálatot az UIC-ben végezték, és 75 résztvevőt vontak be három csoportban. Voltak, aki betartották az időkorlátos étkezési szabályokat, voltak, akik csökkentették a kalóriabevitelt, míg a kontrollcsoport tagjai nem változtattak étkezési szokásaikon.
Hogyan segít az időszakos böjt?
Az időkorlátos étkezés résztvevőinek testsúlyát, derékbőségét, vércukorszintjét és egyéb egészségügyi mutatóit hat hónapon keresztül mérték. Az eredmények szerint a kísérleti időszak alatt az időszakosan böjtölők többet fogytak, mint azok, akiknek 25 százalékkal kellett csökkenteni a kalóriabevitelüket.
Az időkorlátos étkezési csoport résztvevői könnyebben követték az előírásokat, mint a kalóriacsökkentő csoport tagjai. Ennek az lehet az oka, hogy a cukorbetegeknek az orvosok általában azt mondják, első lépésként csökkentsék a kalóriabevitelt. Sokan valószínűleg már kipróbálták és megküzdöttek a kalóriacsökkentő diétával.
„Tanulmányunk azt mutatja, hogy az időkorlátos étkezés a hagyományos diéta hatékony alternatívája lehet azoknál, akik nem tudják betartani az utóbbit” – mondta Krista Varady vezető szerző az eurekalert.org-nak, aki szerint sok fogyni próbáló ember számára könnyebb az időt számolni, mint a kalóriákat. (A chicagói egyetem táplálkozástudományi professzorának szülei Budapestről vándoroltak Kanadába.)
A hat hónapos vizsgálat során nem jelentettek súlyos nemkívánatos eseményeket. A hipoglikémia (alacsony vércukorszint) és a hiperglikémia (magas vércukorszint) előfordulása nem különbözött a diétás csoportok és a kontrollcsoport között.
A kutatás egyik mozgatórugója az, hogy ma már tíz amerikaiból egy szenved cukorbetegségben. 2050-ben várhatóan minden harmadik amerikait érint ez a betegség, ha a jelenlegi tendenciák folytatódnak. Ezért kulcsfontosságú, hogy minél több lehetőséget találjanak a betegek testsúlyának és vércukorszintjének szabályozására. A probléma egyébként világméretű.
Idény nyáron riasztó adatokat közölt a cukorbetegség terjedéséről a világ egyik legtekintélyesebb orvosi lapja, a The Lancet. Egy friss kutatás szerint a következő harminc évben világszerte több mint kétszeresére nő a cukorbetegek száma, ami minden országban és korcsoportban emelkedni fog, 2050-re pedig az 1,3 milliárdot is meghaladja az érintettek száma.
2-es típusú cukorbetegség hazánkban
Kempler Péter, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinika egyetemi tanára lapunkat idén nyáron arról tájékoztatta, hogy a cukorbetegség gyakorisága 2001 és 2014 között fokozatosan nőtt, 2014-ben összesen 772 ezer érintett volt Magyarországon. 2007-től kezdődően azonban az újonnan felismert betegek száma jelentősen csökkent, így a cukorbetegség összesített előfordulásának emelkedése fokozatosan lelassult, majd megállt.
Az említett időszakban az összes nyilvántartott cukorbeteg 94 százaléka a 2-es típusú, 6 százaléka pedig 1-es típusú diabéteszben szenvedett. Az 1-es típusú cukorbetegek esetében ez a hat százalék körülbelül 45 ezer embert jelent, ami valós számnak tekinthető, a 2-es típusú cukorbetegek viszont jóval többen vannak, mint amennyiről a kutatás beszámol.
Ennek három fő oka van. Több százezerre tehető azoknak a száma, akik nem tudnak a betegségükről, a 2-es típusú diabétesz ugyanis az esetek többségében tünetmentes formában derül ki. A betegek körülbelül harmada nem váltja ki a felírt vércukorcsökkentő gyógyszert, mások eleinte csak diétáznak.
A Magyar Diabetes Társaság tájékoztatója szerint a 2-es típusú cukorbetegségben (régebben időskori cukorbetegségnek nevezték) a szervezet még termelhet elegendő inzulint, de nem képes azt jól felhasználni. Gyakori, hogy a beteg szervezetében egy adott mennyiségű inzulin kisebb biológiai választ vált ki, ezt inzulinrezisztenciának nevezzük. Idővel a szervezetben az inzulintermelés csökken, így inzulinhiány lép fel.
A 2-es típusú cukorbetegség a diabétesz leggyakoribb formája. Tíz cukorbetegből kilenc ebbe a típusba tartozik. Leggyakrabban negyvenéves kor felett kezdődik, de napjainkban növekszik a fiatal betegek száma, így gyermek- vagy serdülőkorban is előfordulhat, elsősorban a jelentős súlytöbblettel rendelkezők körében. A 2-es típusú cukorbetegség természete idővel változik, így a kezelést is változtatni, módosítani kell.
Hogyan lehet hatékony a cukorbetegség kezelése?
A közhiedelemmel ellentétben a cukorbetegség nem kizárólag a cukros ételek túlzott fogyasztása miatt alakul ki. Az elhízás, a rostokban, gyümölcsökben és zöldségekben szegény étrend, valamint a mozgásszegény életmód egyaránt hozzájárul a betegség kialakulásához. A megelőzés az előző mondatban szereplő gyakorlatok ellentéte. Kellő odafigyeléssel, még céltudatosabban védekezhetünk a cukorbetegséggel szemben.
Az amerikai vizsgálatban résztvevők fele afroamerikai volt, további negyven százaléka pedig spanyol származású. Ez figyelemre méltó, mivel a cukorbetegség különösen elterjedt ezekben a csoportokban, ezért a kutatók szerint különösen hasznos olyan tanulmányok készítése, amelyek az ő esetükben dokumentálják az időkorlátos étkezés sikerét.