A kutyák agyában, pontosabban a jutalom feldolgozásáért felelős nucleus caudatusban is tetten érhető, hogy milyen ételt szeretnek igazán és milyet kevésbé – derült ki az ELTE Etológia Tanszék és a francia Symrise Pet Food cég közös, a Scientific Reports című rangos szaklapban megjelent kutatásából.
A kutatók húsz családi kutyát tanítottak meg jutalomfalatokat tartalmazó doboz kicsomagolására, aminek tartalmát el is fogyaszthatták. Ezt követően ugyanezeket a kutyákat arra tréningezték, hogy két különböző hangot összekössenek két különböző minőségű jutalomfalattal: az egyiket füstölt, főtt sonkával („finom”), a másikat korpás keksszel („ehető”). Ezt követően a kutyák ismét azt a feladatot kapták, hogy csomagoljanak ki egy dobozt, ám közben egyik esetben a „finom” ételhez kapcsolt hangot hallották, a másik esetben az „ehető” ételhez kapcsolt hangot. Természetesen a dobozok a teszt közben mindkét esetben üresek voltak, hogy kifinomult szaglásuk ne befolyásolja a kutyák viselkedését. A kutyák a „finom” ételhez kapcsolt hang hallatán gyorsabban csomagolták ki a dobozt. Agyi képalkotó berendezéssel kimutatták, hogy az agyi válasz a füstölt sonkával társított hangra volt igazán kiemelkedő. A motiváció a jutalomtól függően változhat, különösen a válogatós ebeknél.
Világszerte népszerűek a rövid orrú kutyafajták, hazánkban jelenleg francia buldogból törzskönyveznek a legtöbbet. A nagy, kerek fej sokak számára vonzó kutyatulajdonság, de nagyon előnytelenlen. Az extrém rövid fejű kutyák, mint amilyen a francia és angol buldog, valamint a mopsz átlagosan három-négy évvel kevesebb ideig élnek, mint más kutyák, és gyakran előfordul, hogy a felnőttkort sem érik meg. A koponya kóros megrövidülése az agy torzulásával, gömbölyűbbé válásával is együtt jár, azt azonban eddig nem lehetett tudni, hogy mindez milyen hatással van az agy működésére. Az ELTE kutatói 92 családi kutya alvását vizsgálták meg EEG-vel. Azt találták, hogy a rövidebb fejű kutyák a vizsgálat ideje alatt többet aludtak a rendelkezésre álló három órában. A több alvás napközben valószínűleg az elégtelen éjszakai alvás pótlása. Az EEG-mintázatok áttanulmányozásakor az tűnt fel, mintha a rövid fejű kutyák megmaradtak volna a kölyökkori alvásmintázatnál.