Bár a migrén világszerte érinti az emberek jó részét, mégsem foglalkozunk vele komolyabban. Sőt, még az orvostársadalom is hajlamos erős fejfájásnak titulálni, pedig ennél jóval többről van szó. A Mindmegette cikkéből kiderül, milyen tévhitek övezik még ezt a fájdalmas állapotot.

Kutatások alapján a migrén állapota az emberek 10 százalékát érinti szerte a világon, általában 20 és 50 év közöttieknél fordul elő, és háromszor gyakoribb a nőknél, mint a férfiaknál. Ennek ellenére még mindig „csupán fejfájás”-ként tekintenek rá, holott a migrén lesújtó, kínzó állapot. Ahhoz, hogy végre komolyabban vegyük a problémát, először is néhány tévhitet el kell oszlatnunk.
Első tévhit: a migrén csak „erős fejfájás”
Valójában ennél összetettebb neurológia folyamatok állnak a migrénes fájdalom hátterében, és a panaszok nem csak fejfájás formájában jelentkezhetnek, sőt, olyan is előfordulhat, hogy egy ideig nem kíséri fejfájás a migrént. Gyakori tünetek lehetnek a következők:
- hangulatváltozás
- fáradtság
- hányinger és/vagy hányás
- zavar
- fény- és zajérzékenység
- szédülés
- nyaki fájdalom
- látászavarok
Második tévhit: a migrén csak a nőket érinti
Igaz, hogy a migrén gyakoribb a nőknél, mint a férfiaknál, de ez nem jelenti, hogy csak ők élnek együtt a kínzó állapottal. Az előfordulás nagyobb aránya feltehetően a nők összetettebb hormonrendszerére vezethető vissza, ennek ellenére fontos, hogy ha férfiként a fenti tüneteket észleljük periodikusan, ne zárjuk ki a migrén fennállásának lehetőségét.
A teljes cikket a Mindmegette oldalán olvashatják el.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels.com)