Nevetőgáz depressziós betegeknek

A dinitrogén-oxid, más néven nevetőgáz, illetve kéjgáz ígéretesnek bizonyult a depresszió kezelésében. Amikor az érintettek kis mennyiségű ilyen gázt kaptak, depressziójuk a következő két hétben érezhetően csökkent.

2021. 06. 17. 18:12
A dinitrogén-oxid, más néven nevetőgáz ígéretesnek bizonyult a depresszió kezelésében Forrás: Pixabay
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régóta ismert, hogy a dinitrogén-oxid, más néven nevetőgáz átmenetileg kedvező hatással van a hangulatunkra. E különös tulajdonságú anyagot az angol lelkész, filozófus, fizikus és kémikus Joseph Priestley fedezte fel 1772 körül. Úgy gondolta, magán próbálja ki a hatását: kótyagos, vidám érzés kerítette hatalmába. Később kiderült, hogy a vidámság érzete mellett a fájdalmat is enyhíti, igaz, ez a hatás gyorsan elmúlik. Napjainkban a dinitrogén-oxidot oxigénnel keverve altatógázként, foghúzások alkalmával érzéstelenítésre használják. A méhészetekben a kaptárak felnyitásakor a méhek elaltatására is alkalmazzák.

A gáz az agy egyes idegsejtjeinek működését befolyásolja. Ugyanezt a hatást éri el a ketamin, amely szintén enyhíti a depressziót – az amerikai élelmiszer- és gyógyszerhatóság két éve engedélyezte egy új gyógykészítmény bevezetését. A ketaminszármazékot is tartalmazó, depresszió elleni orrsprayt a különösen súlyos esetek kezelésére használják. Amikor a ketamin antidepresszáns hatásai kezdtek megjelenni, Peter Nagele, a St. Louis-i Washington Egyetem orvostudományi karának aneszteziológusa arra gondolt, vajon a dinitrogén-oxidnak van-e hasonló eredménye? Kollégáival megállapította, hogy a dinitrogén-oxid egyórás inhalációja akár egy napon át csökkentette a depresszió­ban szenvedő betegek tüneteit. Olyanokról volt szó, akiken a szokásos antidepresszánsok nem segítettek. De milyen hosszan adagolható az a gáz, aminek hosszan tartó használata hányingerhez és fejfájáshoz vezethet?

A dinitrogén-oxid, más néven nevetőgáz ígéretesnek bizonyult a depresszió kezelésében
Fotó: Pixabay

A Science Translational Medicine folyóiratban megjelent tanulmány szerint Nagele csapata 24 depresszióban szenvedő embert vizsgált. Van, aki fél adag dinitrogén-oxidot, más teljes dózist, illetve egyesek levegő és oxigén (placebo) keveréket kaptak. Két hét elteltével a fél adag gázzal kezelt betegek depressziós tünetei átlagosan öt ponttal csökkentek az általánosan alkalmazott depresszió besorolási skálán – olvasható a New Scientist portálon –, összehasonlítva a placebóval rendelkezőkkel, ami jelentős előny. A teljes dózisú kezelést követően a depresszió tünetei még egy kicsit csökkentek, bár a különbség olyan kicsi volt, hogy véletlenül is kialakulhatott. Fontos, hogy a fél dózisú csoportnál sokkal kevesebb mellékhatás – hányinger, fejfájás és szédülés – fordult elő.

Akárcsak a ketamin, a dinitrogén-oxid is elősegíti a hangulat gyors javulását – mondja Peter Nagele, aki szerint valami történik az agyban, de hogy pontosan mi, azt senki sem tudja.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.