Szegedről vagy Aradról indulva a Székesfőváros felé szinte útba esik Kecskemét, így elég gyakran megtesszük az autópályától számított pár kilométeres kitérőt, hogy ott ebédeljünk. Az elmúlt tíz esztendőben a város szinte minden jegyzett éttermét meglátogattuk a csárdáktól (Sugovica, Csalánosi, Sasfészek) az olasz vonalon át (Olivola, Cézár) az élbolyig (Bistorant, Spaletta, Vincent, Bagatell). Egyet kivéve, s ez a Kecskeméti csárda. Ami mögött semmiféle rejtett üzenetet nem kell keresni, kifejezetten szeretem a tradicionális csárda műfajt, nemcsak az újraértelmezést, az átgondolást tudom értékelni, hanem a megszokottat, a hagyományosat is.
Mielőtt sokévnyi késéssel kijelöltem volna a Kecskeméti csárdát következő célpontunknak, szokás szerint végeztem egy kis világhálós nyomozást, hátha nyílt valami új, izgalmas és kihagyhatatlan bisztró, s ha ilyennek nem is akadtam nyomára, egy érdekes és példaértékű toplistának igen, amit nagy élvezettel olvastam. A „házvadászok” oldalon egy ingatlanokkal foglalkozó családapa, Vajda Márk, aki nem mellesleg lokálpatrióta, összeállította a kecskeméti éttermek saját hetes listáját.
- Nála így néz ki a „Top 7 Kecskemét”: Vincent, 48, Bagatell, Kecskeméti csárda, Cézár, Bistorant, Vágódeszka.
- Nálam így: Vincent, Spaletta, Bagatell, Bistorant, 48, Fekete Gólya, Olivola.
Látnivaló, hogy vannak átfedések, vélhető, hogy a szempontrendszerünknek is vannak közös pontjai. Ami egy okkal több volt, hogy a nála negyedik helyre befutó csárdát mielőbb meglátogassuk. Ráadásul a Tripadvisoron az első helyen áll ez időtájt a Kecskeméti csárda, így nem volt kétséges, hogy pótolni fogjuk eddigi mulasztásunk. Így is lett.
A beltér szívet melengető, rusztikus, hangulatos, giccsmentes, szeretnivaló. Fából készült népies székek, az asztalokon kékfestő terítő, a falakat népi kerámiák díszítik.
A Házi áldás sorait is jó érzés volt olvasni az egyik falvédőn. A honlapról megtudhatjuk, hogy az étteremnek egy 170 éves műemlék épület ad otthont. A kerthelyiség árnyas, szépen kialakított. A Csík zenekar egyik korai, fúziómentes, autentikus népzenei albuma sokat hozzátett az összélményhez.
Az árak első látásra magasnak tűnnek, a főételek jellemzően a négyezer és ötezer forint között kaphatók, nyilván vannak kilengések mindkét irányba. Viszont amikor elénk teszik a tányért, visszahőkölünk. A fősodratú éttermek adagjainak kétszeresét, az ínyenc éttermekben megszokottnak háromszorosát adják, amit akár grammra is lefordíthatunk, húsból, halból a fine dining világában jó esetben 15 dekát kapunk, a mainstream éttermekben negyed kilót, itt fél kiló körül volt mind a pacal, mind a harcsa. Mindezt nem feltétlenül erényként, inkább a tárgyszerű beszámoló részeként szögezem le. Nem bánom, ha akkora az adag, hogy csomagolásra is jut belőle, de tény, hogy ad a vendégnek némi elégtételérzést, ha megbirkózik egy komoly porcióval.