Terra benedicta, áldott föld. Magyarország szőlészetének és borászatának bemutatásához ez, a XIV. Benedek pápától származó mondás tekinthető kiindulópontnak. A Kárpát-medence mezőgazdasági művelésre rendkívül alkalmas terület. Az itt termett zöldségek, gyümölcsök ízgazdagságát mindenki csodálja. Bár a terület nagysága nem mérhető össze a nagy bortermelő országokéval, a borvidékek változatosságukban és egyediségükben versenyezhetnek a világ legelismertebb termőhelyeivel. Üde pezsgőalapanyag, gyümölcsös, de testes száraz fehérborok, szép savú kadarka vagy hosszan érlelhető cabernet franc egyaránt otthonra talált ezen a vidéken. Nem szólva a tokaji édes borokról! Az országot borairól csak kevesen ismerik. Szeretnénk, hogy ki-ki kedve, ízlése, ismeretei vagy éppen annak hiánya miatt keljen útra. Felfedezni a tájat, az embert, a szőlőt, a bort – és nem utolsósorban: Magyarországot.
Az első szőlőre, borra utaló régészeti leletek a Kr. e. I. századhoz, a keltákhoz vezetnek. Róma nemcsak karddal, de ekével, szőlőmetsző késsel is hódított. A kelták által lerakott alapokon, a Balaton-felvidéken és a Szerémségben különösen kedvező feltételeket találtak szőlőkultúrájuk további fejlesztéséhez. A sikereket bizonyítja, hogy a határtartomány Pannónia, a mai Dunántúl (Magyarország Dunától Nyugatra eső része) bora versenytársává vált az itáliai boroknak. Ezért Domitianus császár – a konkurenciától tartó itáliai szőlőbirtokos lobbi hatására – Kr. u. 92-ben megtiltotta a bortermelést, elrendelte a szőlők kiirtását. A szőlők újratelepítése Probus Valerius császár nevéhez köthető, aki azt Kr. u. 282-ben rendelte el a szerémségi Mons Almus (magyar nevén Tarcal és Olaszhegy, mai horvát nevén Fruska Gora) lejtőin. Innen terjedt azután újra el a szomszédos Baranyában és a Balaton mellékére, majd más vidékekre is.
A Balaton-felvidéken a szőlő- és bortermelést bizonyító régészeti leletek folyamatossága a honfoglalásig, s attól napjainkig követhető nyomon.
Az itt folytatott szőlőtermelésről a IX. században Suidas bizánci enciklopédiája is megemlékezik. A magyar honfoglalással, majd a kereszténység felvételével jelentősen nőtt Magyarországon a bortermelés területe és fontossága. A hittérítők számos újítással gazdagították a termelési gyakorlatot.
A magyarság magával hozott ősi, belső-ázsiai és Kaukázus-vidéki hagyományai, valamint a Pannóniában fennmaradt és átvett római gyökerű gyakorlat mellett a térítő bencés, majd a később megtelepedő tanító rendek és a bevándorló telepesek Itáliából, Burgundiából, Anjouból, a Rajna-völgyéből hozott tudása, ízlésvilága formálta a Kárpát-medence borászatát. A sajátos klíma és változatos talajviszonyok mellett e hagyománykincs is fontos tényezője a, jó minőségű magyar borok különlegességének, sokféleségének.