A Gundel étterem pince-borozó különtermében megtartott, borkóstolóval egybekötött sajtótájékoztatón derült ki, hogy ki kapta idén „a borszakma Kossuth díjaként” emlegetett „Év bortermelője Magyarországon” titulust.
Az ünnepi eseményt a Magyar Borakadémia elnöke, Koch Csaba nyitotta meg, aki elmondta, hogy e díj rangja, tekintélye három pilléren nyugszik. Elsőként azt a 850 szakembert, borászt, szakírót, tudóst említette, akiknek a jelölései alapján áll össze az ötös csapat, melynek tagjai közül kerül ki a győztes.
Másodikként a Borakadémiát nevezte meg, melynek 166 tagja titkos szavazással dönt a titulus elnyerőjéről.
A harmadik pillért pedig az a több, mint harminc borász jelenti szerinte, akik megkapták eddig a szóban forgó elismerést. (Névsoruk elérhető többek között itt.)
A díj jelentőségét a jeles testület elnöke többek között abban látja, hogy orientálja a fogyasztót, hiszen, mint említette, a Kárpát medencében mintegy ezer borász hoz forgalomba palackozott tételeket, ami a laikus számára valóságos dzsungelt jelent, ebben vág rendet egy ilyen vitathatatlan tekintélyű elismerés.
Koch Csaba reagált napjaink abszurd ellenpropagandájára is, mely megkísérli a bort az alkoholos italok közé betolva az embereket egészségcentrikus érvekkel lebeszélni a borfogyasztásról. Mint rámutatott, a bor mértékkel fogyasztva éppenséggel segít egészségünk megőrzésében.
Az egybegyűltek ezek után megtekinthettek egy remekbe szabott kisfilmet, mely bemutatta az idei öt jelöltet, akik ezt követően egy-egy borukról szóltak, amit a Gundel étterem sommelier-i körbe is töltöttek a megjelenteknek.
Lamport József a felállásának 40.-ik évfordulóját ünneplő Thummerer birtok főborásza immár két évtizede. Egy 110 hektáros birtokot igazgat, melyről félmillió palack bor kerül forgalomba. A harmadszori döntős egy Bikavér Superiort hozott Nagyeged dűlőből, melyről elmondta, hogy a hagyomány jegyében eleve úgy telepítették a szőlőt, hogy egybeszüretelve az általuk elképzelt cuvée kerülhessen a hordókba, majd a palackokba.
Tudvalevő, hogy évszázadokon keresztül vegyes ültetvények adták a magyar borok alapját. Megtudhattuk, hogy szántszándékkal nem használtak újfahordót, hogy a termőhely, az „egri Grand Cru” érvényesülhessen a borban. A mély tónusú, komplex, izgalmas bor összetételére is fény derült: 40% Kékfrankos, 10% Kadarka, 10% Syrah, 25% Cabernet Franc és 15% Merlot alkotja azt.
Lamport József elmondta, hogy nem véletlenül maradt ki a Cabernet Sauvignon, mely nem minden évben érik be a borvidéken és az sem véletlen, hogy a filoxéravész előtt Egerben már használt Cabernet Franc viszont igen.
Liptai Zsolt, az 50 hektáros, évente 400.000 palackot forgalmazó Pannonhalmi Apátsági Pincészet főborásza, aki immár hatodszor került be a „döntősök” közé, egy Rajnai Rizlinget hozott. Mint mondta, ismerve a jelölteket sejtette, hogy közülük ketten is vörösborral lesznek majd jelen. A fehérborai közül erre a legbüszkébb. Kiemelte a borok közösségteremtő erejét, megemlítve, hogy ezt akár egy borkóstolóval is illusztrálni lehet.
S valóban: sokféle ember gyűlik össze, különböző helyszínekről érkezve, különböző társadalmi háttérrel, de a kóstoló végére már nem idegenek egymás számára, gyakran barátságok is köttetnek.
A Kiskőrösön gazdálkodó Szentpéteri Attila családjában a harmadik borász nemzedéket képviseli, mint mondotta, személyében az őt elkísérő édesapja és nagyapja munkáját is elismerték a jelölők. Az ötök között először szereplő borász tagja a fiatal borászokat tömörítő Junibor egyesületnek, a kisfilmben a pincészet talán legismertebb és legnépszerűbb boráról, az iskolát teremtő Néró roséról beszélt, a sajtótájékoztatóra a roséhoz hasonlóan magasabb jegyzett és díjazott Chardonnay brut pezsgőjüket hozta el. 50 hektáron gazdálkodnak, 200.000 palack bort készítenek évente.
Ifjabb Szepsy István a Kárpát medence legtekintélyesebb borászdinasztiájának tizennyolcadik generációját képviseli. 54 hektárról 80.000 palackot hoznak forgalomba évente. Édesapja Id. Szepsy István, aki nemzetközi szinten is élő legendának számít, 2001.-ben kapta meg az Év bortermelője titulust. Tőlük egy dűlőszelektált Furmintot kóstolhattunk a történelmi első osztályú Nyúlászó dűlőből, mely ásványosságával, magas egyensúlyával és harmóniájával hódít.
Vesztergombi Csaba, tizennegyedik generációs borász, 30 hektáron gazdálkodik, 40.000 palack bort jegyez évente. Harmadszor került be az ötök közé, édesapja 1993-ban harmadikként kapta meg az Év bortermelője címet. Ő szintén bikavért hozott, némi derültséget okozva jelezte, hogy nem kívánja megnyitni az Eger vs Szekszárd bikavér-párbajt. A sűrű szövésű, szinte fekete, nagytestű vörösbort, mely zárta a kóstolót, Szekszárd védőszentjéről, Szent Lászlóról nevezték el.