Ami az esztendő hátralevő részét illeti, az asztanai súlyemelő-világbajnokságon nem lehetnek vérmes reményeink, inkább a csedzsui női ökölvívó-vb-n; s ne feledjük, a hölgyek már az olimpiai ringben is aprítják egymást. Decemberben az úszók dohai rövidpályás világbajnokságát nem ötkarikás-szemüvegen keresztül nézzük, a magyar–horvát közös rendezésű női kézilabda-Eb-t ellenben nagyon is, hiszen a győztes kvalifikálja magát az olimpiára. Rióba eddig két versenyzőnk jutott ki: a sportlövő Sike Renáta az idei granadai vb-n a sportpisztolyosok között szerzett bronzérmével, a vitorlázó Berecz Zsombor pedig a santanderi vb-n a finndingi hajóosztályban elért tizenötödik helyével.
Maradjunk is a vízen, hiszen augusztusban a moszkvai kajak-kenu vb-n versenyzőink az olimpiai számokban három aranyat, egy ezüstöt és két bronzot lapátoltak össze. Nyert Kozák Danuta (K–1 500), a Szabó Gabriella, Csipes Tamara kettős (K–2 500) és a Szabó, Kozák, Kárász Anna, Vad Ninetta négyes (K–4 500), második lett a Vasbányai Henrik, Mike Róbert duó (C–2 1000), harmadik Vajda Attila (C–1 1000) és a Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel négyes (K–4 1000). Előtte a brandenburgi Eb-n női szakaszunk ugyanígy szállította ezt a három aranyat, sőt Kozák még 200-on győzött, és itt Vasbányaiék is nyertek. Mint ismert, az olimpiai bajnok Dombi Rudolf – Kökény Roland duó (K–2 1000) felbomlott, s a már 38 éves Kökény új társával, Hufnágel Tiborral ötödik lett a vb-n. Három olimpiai bajnokunk, Janics Natasa, Kovács Katalin és Fazekas Krisztina ezt a szezont kihagyta, de már készül a jövő évire, így gyengébbek aligha leszünk.
Bízzunk abban, hogy ez vívóinkra is igaz, mert különben náluk nagy baj lenne. A kazanyi vb-n csupán egy magyar érem született, az is csak bronz lett a férfi kardcsapatok versenyében, amely Rióban nem lesz műsoron. Női párbajtőrcsapatunk negyedik helye vállalható, az olimpiai bajnok Szilágyi Áron (kard) és a világranglista-vezető Szász Emese (párbajtőr) ötödik helye egyéniben úgyszintén, a címvédő férfipárbajtőr-csapat nyolcadik helye már semmiképp sem. Rédli András Eb-aranya azért némileg kozmetikázza a halovány szereplést.
Nanningban a torna-vb-n olimpiai bajnokunk, Berki Krisztián a tavaszi Eb-ezüstje után visszaült a trónra, lólengésben parádés gyakorlattal rukkolt ki, s ahogy mondja, kellett a lelkének ez a győzelem. Így lehet ezzel sérülései után a birkózó Bácsi Péter is, aki a taskenti vb-n és a vantaai Eb-n is első lett a kötöttfogás 80 kilogrammos súlycsoportjában – bánhatjuk, hogy ez nem olimpiai kategória. Lőrincz Tamás a 66 kilogrammban, öccse, Viktor 85 kilogrammban viszont olyan súlycsoportban nyert vb-bronzot, amely Rióban is műsoron lesz, s a báty a finnországi kontinensviadalon győzött 71 kilogrammban.
Cselgáncsban már javában benne vannak a pontgyűjtésben a versenyzők, s év elején még ki hitte volna, hogy október közepén válogatottunkból majd a 20 éves Tóth Krisztián lesz a legjobb pozícióban? Harmadik a világranglistán, köszönhetően annak, hogy a 90 kilogrammban előbb bronzérmet szerzett az Eb-n, majd ezüstöt a cseljabinszki vb-n. A montpellier-i kontinenstornán nem mellékesen Csernoviczki Éva megvédte a címét, és négy bronzunk is lett.
A sportlövészet idei történéseiből Sike Renátáról már szóltunk, de említsük meg Miskolczi Juliannát is, aki a moszkvai Eb-n légpuskában aranyérmes lett. Kár, hogy a vb-t elpuskázta, így a kvótát máshol kell megszereznie.
Öttusában a székesfehérvári Eb-n, majd a varsói vb-n egyaránt magyar sikert hozott a férfiak csapatversenye, de olimpiai megközelítésből be kellett érnünk Kasza Róbert vb-negyedik helyével.
Vízilabdában a budapesti Eb-n férfiválogatottunk ezüst-, a női bronzérmes lett, és úszásban is csak Eb-t rendeztek, Berlinben, ahonnan válogatottunk 17 érmet (5 aranyat, 6 ezüstöt és 6 bronzot) hozott haza. Valamennyi aranyunk olimpiai számban született: Hosszú Katinka (200 vegyes, 400 vegyes, 100 hát), Cseh László (200 vegyes) és Verrasztó Dávid (400 vegyes) állt a dobogó tetejére. Gyurta Dániel ezúttal nem mérette meg magát fő számában, 200 mellen, másik londoni hősünk, Risztov Éva pedig másodikként zárt a nyílt vízi 10 kilométeren.
Olimpiai bajnokaink közül Pars Krisztiánt hagytuk a legvégére, neki is az Eb volt az év fő versenye, és ő Zürichben újra megnyerte a kalapácsvetést. S mivel az atlétikában ebben a számban Európa jelenti a világot, tőle többet idén amúgy sem várhattunk volna.