A szegedi világbajnokságok történetéből is kiolvasható, hogy Magyarország milyen minőségi változáson ment át a sportinfrastruktúra és a világesemények rendezése területén. Hazánk a kezdetektől – az első vb-t 1938-ban rendezték – a kajak-kenu vezető hatalma, ehhez képest meglepőnek is nevezhetjük, hogy először csupán 1998-ban adott otthont világbajnokságnak. Mindenki megelégedésére. Éppen ezért érthető, hogy 2006 és 2011 után idén immár negyedszer lesz házigazda Szeged, közelebbről a Maty-ér. A szegedit mindenki a világ legjobb kajak-kenu pályájaként emlegeti, ezt a presztízst tükrözi, hogy újra olimpiát megelőző évben rendeznek kvalifikációs vb-t itt.
Szabó Tünde tegnap is kiemelte: a magyar kormánynak az a törekvése, hogy minél több sportág hozhassa hazánkba a legnagyobb sportversenyeket. – Olyan gyorsan fejlődik a kajak-kenu is, hogy a sportlétesítményekben is követnünk kell ezt az ütemet. A kajak-kenu a legeredményesebb magyar sportág, ezért kötelességünk a legjobb körülményeket biztosítani. Minden országból örömmel érkeznek Szegedre, és ha már olimpiai kvalifikációs világbajnokságnak adunk otthont, akkor nem engedhetjük meg, hogy ne a legjobb feltételek között rendezzük meg a vébét – nyilatkozta a sportért felelős államtitkár.

Fotó: MTI/Kovács Tamás
Schmidt Gábor, a Magyar Kajak-kenu Szövetség elnöke kifejtette, a fejlesztés ugyan a világbajnokság apropóján valósul meg, de más sportágak, így a triatlon és a nyílt vízi úszás versenyeinek megrendezésére is lehetőséget teremt. Elmondta, a fejlesztés leglátványosabb eleme, hogy a pályát kettéválasztó osztószigetet most már híd kapcsolja össze a szárazfölddel. A tévéközvetítések kamerái átkerülnek a szigetre, a korábbi versenyekkel ellentétben így nem egy nádas, hanem több tízezer néző lesz a futamok hátterében. A szigeten kerékpárút épül, így az edzők kísérhetik majd tanítványaikat. Növelik a parkolóterületet, s felhúznak egy új szintet a céltoronyra.
– Eddig is nagyon szerettem a Maty-éri pályát, és látva a hatalmas építkezéseket, biztos vagyok abban, hogy a jövőben még nagyobb élmény lesz itt kajakozni, s a fejlesztések eredményeként még inkább minőségi munkát tudnak majd itt végezni a magyar kajak-kenusok. Abban is bízom, hogy a víz tisztasága is javul majd – jegyezte meg a bejáráson szintén részt vevő Eb-ezüstérmes Kopasz Bálint.