Olykor bakizó alapember

Arra a látványos összeomlásra, amit Kádár Tamás mutatott be múlt csütörtökön a spliti Poljud Stadionban, nagyon kevesen képesek – ha pikírtek akarunk lenni. Pedig 57-szeres válogatott labdarúgóról beszélünk, aki – amikor 2008. január 18-án 1,2 millió euróért aláírt a Newcastle United csapatához – mind a mai napig a legmagasabb áron elkelt védő lett a magyar futballban. Megítélése ma már ellentmondásos, és hogy ez így alakulhatott, abba hajmeresztő bakijai játszottak bele.

Ch. Gáll András-Szilágyi László
2019. 10. 16. 12:45
Spliti produkciójáért nem járt taps Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„2007-ben, amikor még csak 17 éves volt, játszott nálam az ifjúsági válogatottban. Csak a legjobbakat tudom mondani róla, nemcsak a játékáról, hanem emberi tulajdonságairól is. Folyton próbajátékon volt külföldi kluboknál, Olaszországban a Regginánál, majd ősszel a Bolton Wanderers, később a Newcastle United együttesénél. Nem csoda, hogy komoly kluboktól keresték, kiemelkedő képességekkel áldotta meg Tomit a sors. Sajnos az Eb-bronzérmes ifjúsági válogatottban sérülése miatt nem játszott, aztán már csak arról értesültem, hogy 2008 elején leszerződtette a Newcastle.” Mindezt Sisa Tibor meséli lapunknak Kádár Tamásról, aki akkoriban a ZTE játékosa volt. Adottságaira mi sem jellemzőbb, hogy kézilabdában és atlétikában is kiemelkedő teljesítményt nyújtott kamaszkorában, végül azonban a futballnál horgonyzott le.

„Ahogy a 2008-as U19-es Eb-ről, úgy a 2009-es egyiptomi U20-as világbajnokságról és így a bronzérmünkről is lemaradt” – ezt már Egervári Sándor, annak a bizonyos, ma már legendásnak számító csapatnak a szövetségi edzője mondja Kádárról. „Sajnos nem engedte el a Newcastle, ezért nem tudtam beválogatni, pedig simán helye lett volna a keretben. Mind középen, mind balhátvédben klasszisteljesítményre képes. Aztán a felnőttválogatottban az én kapitányságom idején mutatkozott be, 2010. november 17-én Litvánia ellen. Nézze, az, hogy az utóbbi egy évben akadtak hibái, belefér egy ilyen hosszú és sikeres pályafutásba.”

Egervári minősítése cseppet sem túlzás, hiszen Kádár az utóbbi évek valamennyi kapitányánál – Pintérnél, Dárdainál, Storcknál, Leekensnél, Rossinál – alapember volt. Apropó, Rossi. Tavaly szeptember 8-án, Tamperében, az olasz szakvezető debütálása alkalmával is ott volt a pályán a Nemzetek Ligája-mérkőzésen, ám már a hetedik percben előzékeny díszkíséretben részesítette Tee­mu Pukkit, aki élt is a lehetőséggel, és a kifutó Gulácsi mellett a jobb sarokba helyezte a találkozó egyetlen gólját.

Spliti produkciójáért nem járt taps
Fotó: Mirkó István

Ekkor kapott hideget-meleget, helye azonban nem ingott meg a válogatottban, mígnem október 15-én a tallinni Le Coq Stadionban, az újabb Nemzetek Ligája-mérkőzésen két bekapott gólban is ludas volt, különösen az egyiknél volt feltűnő, hogy meg sem kísérelte szerelni a kiugró észt csatárt. Komoly szerepe volt abban, hogy csak 3-3-as döntetlennel tudtunk távozni az észt fővárosból. Mindez azonban nem ingatta meg Rossi bizalmát, és egy hónappal később, a Groupama Arénában megint ott volt a Dinamo Kijev védője az észtek elleni hazai összecsapáson, amit meg is nyertünk 2-0-ra.

Kádár idén az Eb-selejtezőkön is törzstag – volt. Múlt csütörtökig, amikor tulajdonképpen rajta úszott el a horvátok elleni meccs, mert az első és a harmadik gólban is nyakig benne volt. Előbb szabályosan belevezette a labdát Modricba, a harmadiknál pedig lyukat rúgott. Rossi le is cserélte a félidőben, három napra rá Azerbajdzsán ellen pedig már a kispadon sem kapott helyet. Rossi azt nyilatkozta, nem érti Kádár összeomlását, mert jelenlegi klubjában, a Dinamo Kijevben hétről hétre megbízhatóan játszik. Felhívtuk Rácz Lászlót, a 47-szeres szovjet válogatott klasszist, a Dinamo legendáját, aki másképp látja.

„Tamásnak nem egyenletes a teljesítménye, minden meccsen elkövet egy-két nagyobb hibát. Nyilván jót tesz a megítélésének, hogy állandóan szerepel a magyar válogatottban. Kérdéses, hogy a horvátok elleni gyengélkedése hogyan befolyásolja a pályafutását.”

Hát igen, vegyes Kádár megítélése. Megkérdeztük ügynökét, Varga Sándort, de ő nem látta a horvát–magyart, ezért nem is akart nyilatkozni. Meg különben is, védencéről nyilván csak jót mondana – vagy semmit.

Az 57-szeres válogatott védő karrier­jében is vízválasztó lehet a november 19-i cardiffi Wales–Magyarország meccs, az utolsó Eb-selejtezőnk. Azt ugyanis Marco Rossi vasárnap este a Groupama Arénában egyértelművé tette, hogy az eltiltott Korhut helyettese Kádár lesz a balhátvéd posztján.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.