Célegyenesbe fordul a tokiói hajsza

Rögtön az évkezdéssel beindulnak az idei kvalifikációs versenyek is a tokiói olimpiai kvótákért. A hét végén vívóink két helyszínen ragadnak fegyvert, hogy gyarapítsák ranglistás pontjaikat, s a riói játékokon bronzérmes férfipárbajtőr-csapatunk bizony nincs könnyű helyzetben. Férfikézilabda-válogatottunk pedig a dániai Európa-bajnokságon erősen visszafogott reményekkel hajt arra, hogy innen kijusson a pótkvalifikációs tornára. Női vízilabdázóink vasárnap a Duna Arénában jóval jobb kilátásokkal kezdik az Eb-t, majd férfipólósaink is – no persze ők akár már a tavalyi vb-n révbe érhettek volna. Fél évvel az olimpia előtt maradéktalanul csak úszásban lehetünk elégedettek az eddig megszerzett kvótáinkkal.

2020. 01. 09. 13:18
LŐRINCZ Tamás; Besleaga, Igor
Lőrincz Tamás (kékben) világbajnoki címmel érdemelte ki az indulás jogát Fotó: Kovács Tamás Forrás: MTI/Kovács Tamás
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kérdés, hogy tokiói delegációnk derékhadát úszóink teszik ki: huszonhárom versenyzőnk rendelkezik A szinttel (Hosszú Katinka elméletileg nyolc számban is megmérethetné magát!), indulhat négy váltónk, nyílt vízi úszásban Rasovszky Kristófnak is megvan a kvótája. Június 29-ig pedig még bővülhet a névsor. Atlétikában is ez a nap a határidő, ameddig lehetőség van a szintteljesítésre. Ebben a sportágban eddig öt versenyzőnknek van meg a repülőjegye, köztük a súlylökésben vb-ezüstérmes Márton Anitának és a kalapácsvetésben tavaly vb-3. Halász Bencének. Kajak-kenuban válogatottunk a tavalyi szegedi világbajnokságon tizenhárom kvótát szerzett: női kajakban hatot, férfi kajakban ötöt, női kenuban kettőt. Az olimpián egy válogatott maximum tizennyolc fős lehet, és tavasszal még két pótkvalifikációs versenyt (Račice, Duisburg) rendeznek. Tokióban újdonság lesz, hogy az egyes és páros számokban egy nemzetet két egység is képviselhet, ezért jó lenne az összes kvótára lecsapni, hogy a szakvezetésnek legyen lehetősége sakkozni a versenyzőkkel. Férfikenuban a megszerezhető három kvótából nekünk még egy sincs, ne szépítsük, ez meglehetősen kellemetlen… Mivel a kvóták nem névre szólóak, tokiói csapatunk csak az idei válogatókon alakul ki.

Legeredményesebb olimpiai sportágunkban, vívásban a kvalifikációs ranglistán második helyen álló, tavaly vb-ezüstérmes férfikardcsapatunk gyakorlatilag már olimpiai indulónak tekinthető, ami egyéniben három indulási jogot is jelent. Jelenleg női kard- és női tőrcsapatunk szintén kijutó helyen áll, de még két versenyük lesz, ezeken a frontokon semmi sem dőlt el. Tőrözőnőinknek a hét végén éppen a nagy rivális lengyelekhez látogatva, a katowicei világkupán kellene megőrizniük a pozíciójukat. A riói olimpián bronzérmes férfipárbajtőr-csapatunk jelen állás szerint nem indulhatna Tokióban, szombaton a heidenheimi világkupán azonban visszaverekedheti magát a legjobbak közé. Az egyéni kvalifikációs rangsort regnáló világbajnokunk, Siklósi Gergely vezeti, de ezen az úton csak két európai vívó jut ki az olimpiára, így a Honvéd pengeforgatója sem dőlhet hátra. Női párbajtőrcsapatunk már aligha szerzi meg a kvótát, az egyéni rangsorban sem állunk jól, ám áprilisban Madridban, az európai zónaversenyen egy vívónőt indíthatunk, és aki azt a tornát megnyeri, kvótát szerez. Ez a szülés után újra edzésbe álló olimpiai bajnokunknak, Szász-Kovács Emesének is esélyt kínál.

Birkózásban a tavalyi nurszultáni világbajnokságon négy kvótát szereztünk – Lőrincz Tamás (77 kg) egyenesen vb-arannyal, míg öccse, Lőrincz Viktor (87 kg) vb-ezüsttel –, de a lista tavasszal a budapesti és a szófiai kvalifikációs versenyek után még bővülhet. Cselgáncsban kétéves pontgyűjtő sorozat zajlik, s jelen állás szerint hét versenyzőnk indulhatna az olimpián. Legelőrébb Tóth Krisztián áll súlycsoportja rangsorában, a 90 kg-ban az ötödik. Vitorlázásban négy, sportlövészetben három, öttusában két, tornában és kerékpározásban egy kvótánk van, azonban még ezekben a sportágakban is nőhet a tokiói indulóink száma.

Lőrincz Tamás (kékben) világbajnoki címmel érdemelte ki az indulás jogát
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Asztaliteniszben január végén Portugáliában rendezik a legfontosabb olimpiai kvalifikációs versenyt, mégpedig a csapatoknak, és a hetedik helyen kiemelt női együttesünk bizakodhat, hogy ott lesz a kvótaszerző kilenc gárda között. Ökölvívásban tavasszal egy londoni és egy párizsi tornán juthatunk kvótához, evezésben a varesei és a luzerni regattán, karatéban az olimpiai ranglista alapján áll össze a tokiói mezőny. Teniszben a június 8-i ATP-, illetve WTA-világranglista a mérvadó, nemzetenként legfeljebb négy versenyzővel számolva ötvenhatan jutnak kvótához, így jó eséllyel Fucsovics Márton és Babos Tímea is készülhet Japánba.

A csapatsportágakban egyelőre még nincs kvótánk, ezen a helyzeten azonban a vasárnap kezdődő budapesti vízilabda Eb-n férfi- és női válogatottunk is változtathat. Varga Dénesék akkor kvalifikálják magukat a Duna Arénában, ha csak az olaszok és a szerbek előzik meg őket, vagyis akár egy bronzérem is elég, viszont rossz esetben az ezüst is kevés lehet nekik. A nőknél eddig csupán a spanyoloknak van kvótájuk, csak ők végezhetnek előttünk. Ha nem járunk sikerrel, akkor a férfiaknak a hollandiai, a nőknek az olaszországi kvalifikációs torna jelentené az utolsó esélyt. Női kézilabdázóink már ebben a fázisban vannak, és márciusban Győrben juthatnak ki az olimpiára. Az orosz, szerb, kínai trióból kettőt meg kell előzniük; borítékolhatjuk, hogy a magyar–szerb meccs dönt mindenről. Férfi kézilabdázóinknak már az is embert próbáló feladat, hogy a ma kezdődő svédországi Eb-ről kijussanak a pótkvalifikációs tornára, mert csoportjukban az oroszokkal, a dánokkal és az izlandiakkal találkoznak, és csak az első kettő lép tovább. Szólni kell kosárlabdázóinkról is, ha nem is a „nagy” válogatottjainkról. Az ötkarikás játékokon most debütáló 3×3-as műfaj női szakágában akár a tavalyi vb-n ezüstérmes magyar csapat is ott lehet Tokióban, a kvótát márciusban az indiai vagy áprilisban a budapesti tornán szerezheti meg. Szép lenne ünnepelni itthon a kijutást, de üsse kő, azt sem bánjuk, ha már Újdelhiben összejön.

A Magyar Olimpiai Bizottság 140-180 fős magyar csapattal számol Tokió­ban, és egyelőre hivatalosan 53 kvótánk van. Ugyan a részvételi helyek zömét még ezután lehet megszerezni, de a célegyenesben bele kell húznunk.

Olimpiai érmekért utaznak a fiatalok

Lausanne-ban mától január 21-ig rendezik meg a harmadik téli ifjúsági olimpiát, amelyen 79 ország közel 1800 fiatal sportolója méreti meg magát a 15–18 éves korosztályban. A magyar színeket tíz sportágban (alpesi sí, curling, gyorskorcsolya, jégkorong, műkorcsolya, rövid pályás gyorskorcsolya, sífutás, síugrás, snowboard, szabadstílusú sí) huszonhárom versenyző képviseli. Ez az eddigi legnagyobb létszámú csapatunk, 2012-ben (Innsbruck) kilenc, 2016-ban (Lillehammer) tizenöt sportolónk indult. Az osztrák városban két ezüstérmünk, Norvégiában két ezüstünk és két bronzunk lett. Lausanne-ban tizenhat sportág nyolcvanegy versenyszámában (34 fiú és lány egyéni, 13 vegyes csapat) osztanak érmeket. Esélylatolgatásba nehéz bocsátkozni, de abban mindenképpen bízunk, hogy a magyar téli sport zászlóshajójának számító rövid pályás gyorskorcsolyázásban (Jászapáti Péter, Somogyi Barbara) ezen az olimpián is lesz okunk örömre.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.