Két terv létezik a szezon befejezésére
Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) két forgatókönyvet dolgozott ki a nemzetközi kupasorozatok befejezésére, emellett azt szeretné, ha a nemzeti bajnokságokat minél több országban befejeznék. Mindkét terv szerint a nemzeti sorozatok indulnának hamarabb, de az egyikben azokkal párhuzamosan folytatódna a Bajnokok Ligája és az Európa-liga, míg a másik forgatókönyv szerint hagynák befejezni a nemzeti bajnokságokat, majd augusztusban kerülne sor a BL és az El végjátékára. A szövetség nyomatékosította: a tagországoknak arra kell törekedniük, hogy befejezzék a hazai bajnokságokat és kupákat. Emellett iránymutatásokat dolgozott ki annak meghatározására, miként kell döntést hozni a következő szezon nemzetközi szereplőiről, amennyiben valahol nem tudják befejezni az idényt.
Döntés született a kompenzációs díj folyósításáról is: az UEFA a selejtezők vége előtt elutalja a válogatott játékosokat foglalkoztató kluboknak járó hetvenmillió eurós kompenzációs díjat, ezzel is segítve a koronavírus-járvány miatt több bevételtől elesett egyesületeket. Az UEFA eredetileg a pótselejtezők lejátszása után folyósította volna az összeget, de mivel az eredetileg márciusra kiírt Nemzetek Ligája-playoff párharcokat – köztük a bolgár–magyar mérkőzést – határozatlan ideig elhalasztották, a kontinentális szövetség előre fizetett.
Még nem élnek a lehetőséggel
Kosárlabdában már március közepén eredményhirdetés nélkül véget vetett a bajnokságnak a szövetség, amely arra kérte a klubokat, hogy közös megegyezéssel zárják le az anyagi kérdéseket. Bodnár Péter főtitkár szerint ez mindenhol meg is történt. A sportágban – különösen a légiósok esetében – ritka a több évre szóló szerződés, ezek többnyire egy idényre szólnak. Ezért a megállapodások már lassan egy hónapja megszülettek, amit segített az is, hogy a nemzetközi szövetség, a FIBA mellett működő döntőbizottság úgy határozott, hogy az úgynevezett garantált szerződések garanciája a járványra nem érvényes, tehát a kluboknak nem kell kifizetniük az idény befejezésének eredetileg tervezett időpontjáig a nyáron kialkudott béreket. Bodnár Péter lapunknak elmondta, mivel mindenütt sikerült a feleknek a közös teherviselés jegyében megállapodniuk, nincs miért élni a kormányrendeletben adott lehetőséggel.
A vízilabda ob I-ben a május 11-re ígért elnökségi döntést várják, amely határoz a bajnokság esetleges folytatásáról vagy lezárásáról. A klubok egyelőre nem élnek a tegnapi kormányrendelet adta felhatalmazással, a címvédő FTC-Telekomnál pedig – ahogy azt Kubatov Gábor klubelnök a minap hangsúlyozta – a kézi- és vízilabdázóknál még folynak a tárgyalások.
– Mi már megállapodtunk a játékosainkkal, csekély mértékű fizetéscsökkentést alkalmazunk – mondta Szécsi Zoltán, az Egri Vízilabda Klub elnöke. Szolnokon abból indulnak ki, hogy a határozott idejű szerződésekben foglaltakat ki kell fizetni; ha nem, akkor csakis közös megegyezés alapján képzelhető el módosítás. – Hiába a kormányrendelet, mi nem akarunk egyoldalúan diktálni a játékosainknak – mondta Kovács István szakmai igazgató. – Mi már túlvagyunk a fizetéscsökkentésen, aki sokat keresett, az sokkal járul hozzá a közteherviseléshez, aki kevesebbet, az kevesebbel, aki pedig nagyon keveset, annak nem nyúltunk hozzá a béréhez. Mi ezt rendelet nélkül is megoldottuk. Amivel valójában egy fegyvert adtak a kluboknak, tudniillik ezentúl már minden következmény nélkül fel lehet bontani bárki szerződését. Nálunk a játékosok márciusban kapták meg az utolsó teljes fizetésüket, utána már csak a csökkentet kapják.
A Magyar Kézilabda-szövetség április 9-én lefújta a 2019–2020-as szezont, ám a nemzetközi kupameccsek folytatásáról még nem határozott a sportág európai vezető szerve. Információink szerint ma eldőlhet a Bajnokok Ligája lebonyolításának sorsa, és a Mol-Pick Szeged férfi csapatának vezetői ettől teszik függővé, miként élnek a kormányrendeletben foglalt lehetőségekkel. Győrben szintén az EHF állásfoglalására várnak, Bartha Csaba, a Győri Audi ETO KC klubelnöke elismerését fejezte ki a sportot továbbra is kiemelt stratégiai ágazatként kezelő kormányzatnak az újabb segítségért. A Bajnokok Ligája-győztes klub költségvetésének lehetséges változásairól májusban születik döntés.