Rendhagyó, mi több, enyhén abszurd szezont zár le a péntektől vasárnapig a Duna Arénában sorra kerülő Négy Nemzet Versenye nemzetközi úszóviadal.
Márciusig úgy nézett ki, csúcsra járatják magukat legjobbjaink, és a júliusban kezdődő tokiói olimpián kerülnek formájuk tetőpontjára. Aztán beütött a koronavírus, lezárták az országot, sőt gyakorlatilag az egész világot, és csak bő egy hónapja szüntették meg hazánkban a veszélyhelyzetet, s indulhatott újra – óvatosan – a sportélet is.
A hosszú kényszerpihenő, az uszodák szigorú zárvatartása alaposan visszavetette az úszókat. Hogy mennyire, azt úszója válogatja, de hogy pillanatnyilag egyikük sincs csúcsformában, az borítékolható. Nyilván a külföldi vendégek – az osztrákok, a lengyelek és a csehek – sem.
A mieink közül a 200 méter pillangó aktuális világbajnoka, Kapás Boglárka a múlt heti tesztversenyen megjavította saját legjobb eredményét 50 és 100 méter pillangón, de már a hosszabb távokon nincs meg a felkészültsége a jó időkhöz. Ugyanez a helyzet ugyanezen szám férfi világbajnokával és világcsúcstartójával, Milák Kristóffal, aki például 100 méter gyorson 49,5-öt repesztett – kézi időméréssel –, főszámában viszont világrekordjától, az 1:50,73 perctől hét másodperccel elmaradt.

Fotó: MTI/Illyés Tibor
Selmeci Attila, Milák edzője talán még versenyzőjénél is jobban várja a margitszigeti erőpróbát.
– Legutóbb február elején versenyeztek ezek a srácok, egy kisebb belgiumi viadalon, közben eltelt majdnem fél év – mondta a szakember. – Ezeknek az úszóknak az életében soha nem volt még ilyen hosszú versenyszünet, ez főleg Milák Kristófnak volt rettenetes, akinek lételeme a versenyzés, hiszen a megméretéseken látja visszaigazolva a gyilkos edzések értelmét. Láttam, persze hogy láttam rajta a kényszerszünet alatt a motivációvesztés, a kilátástalanság, már-már a depresszió jeleit, és meg kell mondanom, életem egyik legnehezebb edzői feladata volt ezekben a hetekben tartani benne a lelket. Több mint hat hétig nem volt lehetőség az úszásra, és hiába próbáltunk összeállítani szárazföldi gyakorlatsorokat, az úszást csak úszással lehet modellezni.