Egyetlenegyszer fordult elő, hogy végül nem maradéktalanul a sportújságírók döntöttek. Évtizedekkel ezelőtt a férfiaknál egy olyan bajnok kapta a legtöbb szavazatot, akit a sporthivatal nagyon nem kedvelt, és erőből átvitte, hogy ne ő legyen az Év sportolója. A neveket most hagyjuk, az így az első helyre lépő ugyancsak korszakos sportoló a mai napig nem ismeri ezt a történetet, kár lenne megkeseríteni számára az amúgy megérdemelt díj emlékét.
Mert az nem is lehet kérdéses, hogy megérdemelte – a magyar sport gazdagságát bizonyítja, hogy 1958 óta soha senki nem kapta meg a büszke címet érdemtelenül, legfeljebb olyanok csúsztak le róla, akik szintén rászolgáltak volna. Ezért a voksolás visszatérően vitákat, olykor indulatokat gerjeszt, tulajdonképpen az ellenkezője lenne a furcsa. Itt van például a legfrissebb eset: 2020-ban három egyéni férfi Európa-bajnokunk volt, ám egyikük sem került be még az első háromba sem; olyan sportág képviselője vitte el a pálmát – ráadásul az első mellett a harmadik helyezett is innen került ki –, amely most először ad győztest ebben a kategóriában, és ez a labdarúgás.
Sőt: először vehette át a férfiakat és a hölgyeket is tekintve az Év sportolójának járó serleget olyan sportember, aki klasszikus csapatsportágban ért el kiemelkedő sikereket. A klasszikus szó itt most fontos, hiszen lett már esztendő legjobbja például vívó, öttusázó vagy éppen kajak-kenus, akit az egyéni diadalai mellett a csapatban aratott győzelmek is erősítettek a szavazásnál, ám ha csapatokat emlegetünk, akkor elsősorban mégis csak a futball, a kézi-, a kosár-, a röp-, a vízilabda és a jégkorong jut az eszünkbe. Ezek a sportágak vonzzák a legtöbb nézőt, mégis a képviselőik egyéniségként korábban alig ugrottak be az újságíróknak, amikor kitöltötték a szavazólapot.
Ha a helyezetteket nézzük, akkor roppant rövid a lista: Rothermel Anna (kézilabdázó, 1965), Albert Flórián (labdarúgó, 1967) és Tóth-Harsányi Borbála (kézilabdázó, 1970) tudott egyaránt harmadik helyet szerezni az Év sportolója választáson, mostanáig más csapatsportoló nem fért fel még a dobogóra sem. Lehet, seregnyi verseny elhalasztása is közrejátszott a koronavírus miatt, ám 2020 hozott ezen a téren áttörést: a férfiaknál Szoboszlai Dominik lett az Év sportolója és szakította át ezzel a gátat, Gulácsi Péter a harmadik, Varga Dénes vízilabdázó a negyedik helyen végzett, a hölgyeknél pedig az ugyancsak pólós Keszthelyi-Nagy Rita hetediknek futott be.