Nagy-könyv egy vidéki kisfiúról, aki meghódította Budapestet

Nagy-könyv címmel könyv jelent meg Nagy Antalról, a Bp. Honvéd és a mexikói világbajnokságig jutott válogatott egykori csapatkapitányáról. A két szerző Hegyi Iván és Tóth Nikolett Ágnes, aki egyben a legendás kispesti futballista felesége is.

2021. 06. 04. 15:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy Nagyhalász nevű faluból elindult, 19 éves fiatalember felszállt a Móricz Zsigmond körtéren a villamosra, átment a Petőfi-hídon, majd leszállt, körülnézett, és elhatározta, őt egész Budapest ismerni fogja. A tervet túl is teljesítette, mert nemcsak a fővárosban, hanem az egész országban megismerték a nevét: ő volt az utoljára világbajnokságon járt magyar labdarúgó-válogatott kapitánya.

Nagy Antal volt ez a fiatalember. A nyolcvanas években négyszer lett bajnok a Bp. Honvéd tagjaként, nyert Magyar Kupát, és már 24 évesen a kispestiek csapatkapitánya lett. A fenti történetet egyébként a felesége, Tóth Nikolett Ágnes mesélte el annak a könyvnek a bemutatóján, amelynek ő az egyik társszerzője, a főszereplője Nagy Antal, a címe pedig Nagy-könyv.

– Nyolcéves álmom vált valóra ezzel a könyvvel – tette hozzá. – Ismerve a történeteit, tőlem származott az ötlet, de ő komolyan azt hitte, arról az időszakról már elég könyv született, az ő személye pedig senkit sem érdekel. Én viszont tudtam, hogy nem így van. Ő igazi legenda, a mai napig bárhova megyünk, mindig odajön hozzánk valaki néhány labdarúgással kapcsolatos kérdéssel. Nagy Antal olyan legenda, aki egyben jelenség, és ezt a jelenséget tanítani kellene. Mi azért is nagyon jól értjük egymást, mert mindketten egy-egy távoli faluból jöttünk Budapestre azért, hogy megvalósítsuk az álmainkat. Ő igazi vezéregyéniség, akinek az életvezetése, az életszemlélete példaértékű, és ez a könyv is ezt bizonyítja.

 

 

A Nagy-könyv másik szerzője, Hegyi Iván többek között azt emelte ki, hogy először írt portrékönyvet élő személyről, s megjegyezte, a szovjetektől elszenvedett irapuatói 6-0-s vereség ellenére büszke arra a nemzeti együttesre. Ugyanakkor nem gondolta volna, hogy 35 esztendő elteltével is ez lesz az utolsó magyar vb-szereplés. Természetesen a válogatottnak ez a sikeres, ám kudarccal végződött időszaka is szerepel a kötetben, amelyben Nagy Antal felidézi pályafutásának a legfontosabb pillanatait, de beszél az életfilozófiájáról is, amely sikeressé tette, és rendre átlendítette az összes akadályon. A bemutatón megjelentek a nyolcvanas évek Bp. Honvédjának a játékosai is, így Nagy Antal az egykori társaknak szóló köszönettel kezdte a megszólalását, de köszönetet mondott az akkori edzőknek és vezetőknek is, mert, mint mondta, nélkülük nem futhatta volna be a karrierjét, és akkor ez a könyv sem jöhetett volna létre.

– Amikor beszélgettünk Hegyi Ivánnal, kiderült, jobban ismer, többet tud rólam, mint én saját magam – folytatta. – Nekem az volt a kérésem, hogy több legyen ez a könyv egyszerű adathalmaznál és tényeknél. Egy vallomást szerettem volna tenni arról, hogy Nagyhalászon miről álmodott egykor egy kisfiú, és mire ezek az álmok megvalósultak, min ment keresztül, mi mindent kellett megtenni azokért. A Honvéd számomra több volt, mint egy klub, az edzőkkel és a csapattársakkal igazi családot alkottunk. Büszke vagyok rájuk, és a könyv legütősebb része szerintem az, amikor ők és mások, akik szerepet játszottak az életemben, köztük például Arsene Wenger, beszélnek rólam.

A 178 oldalas, sok fotóval illusztrált Nagy-könyv kiadója a Sprint Kft., és 4490 forintért vásárolható meg.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.