A sorsolás előtt a magyar válogatott a B-kalapban kapott helyet Montenegró, Svédország, Románia, Szerbia, Ausztria, valamint a szeptemberben esedékes ázsiai kvalifikáció első és második számú továbbjutója mellett, tehát biztos volt, hogy ezeket a válogatottakat elkerüli a vb első csoportkörében.
A magyar válogatott a E-csoportban szereplő négyesben kapott helyet Németország, Csehország és Szlovákia mellett, és továbbjutása esetén a középdöntőben a Dánia, a Kongói DK, Tunézia és az Ázsia-bajnokság győztese közül három válogatottal találkozik.
„Új lebonyolítási rendszerben, az eddigiekhez képest több, 32 csapattal kerül sor a világbajnokságra. A középdöntőben nyilvánvalóan azok a csapatok pályáznak a legjobb eséllyel a negyeddöntőbe jutásra, akik négy pontot tudnak tovább vinni a torna második szakaszába – emelte ki Pálinger Katalin, a Magyar Kézilabda Szövetség alelnöke. – Az olimpiák utáni világversenyek során mindig nagy kérdés, hogy mennyire kezdenek új szakaszban az együttesek, mennyire cserélik le a keretüket, hány fiatalt kezdenek el beépíteni, esetleg mennyire pihentetik legnagyobb klasszisaikat, így az olimpiai ciklus első versenye mindig hozhat átrendeződést. A csoportunk érdekes, egyszersmind kiegyenlítettebb, mint a többi, hiszen furcsa mód csupa európai került a négyesbe, ami világbajnokságon ritka, miután megkaptuk a szabadkártyás szlovákokat. A középdöntős águnkról szólva pedig annyit mondhatunk, lehetett volna erősebb, és gyengébb is, az biztos, hogy az águnkon nem az első kalap legerősebb válogatottjai, tehát a franciák, az oroszok, a norvégok szerepelnek. Ami a magyar válogatottat illeti: a jelenlegi szakmai stáb megbízatása az olimpiával lejárt, az MKSZ elnöksége az előttünk álló hetekben értékeli a tokiói szereplést és dönt a következő időszakról.”
Korántsem biztos tehát, hogy Elek Gábor marad a szövetségi kapitány.