Chijindu Ujah mindent elkövetett annak érdekében, hogy feledtesse a korábbi gyengébb időeredményét. A tokiói olimpia előtt kijelentette, hogy a zen-buddhizmus és a reggeli meditáció rengeteget segített neki abban, hogy visszanyerje a formáját. – Január óta sok podcastot és hangoskönyvet hallgattam, amelyek a zen buddhizmust, a meditáció állapotát idézik. Ezek azok a dolgok, amik segítenek nekem. A lényeg az, hogy lehetőleg minden helyzetben maradjak nyugodt. Még soha nem éreztem magam ilyen magabiztosnak a pályafutásom során, mint most – idézi a Guardian Ujah-t.
A tokiói olimpia után pár nappal kiderült, nem biztos, hogy csak a zen-buddhizmus jótékony hatása repítette a brit atlétát. A napokban került nyilvánosságra, hogy Ujah pozitív doppingtesztet produkált az olimpiában. A vizeletében ostarine-t és az S–23 nevezetű tiltott szert mutatták ki.
Az Ostarine-t izomfogyatkozás és csontritkulás kezelésére használják, az S–23 állítólag az izom,- és csontszöveteket célozza, elősegítve az izomnövekedést és a csontok egészségét. Mindkét szer használatát tiltja a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség.
Ujah négyéves eltiltásra számíthat. A brit váltót pedig megfosztják az ezüstérmétől, a várható kizárás után Kanada lép fel a második a helyre, a kínai váltóé lesz a bronz. A brit férfi váltó, Ujah, Zharnel Hughes, Richard Kilty és Nethaneel Mitchell-Blake mindössze egy századmásodperccel maradt le az első helyről az olaszok mögött.
A hír sokkolta az angolokat: két korábbi világklasszis sprinter, Linford Christie és Dwain Chambers korábban dopping miatt eltiltottak, de ők nem az olimpián buktak le. Ujah az első, aki az ötkarikás játékokon akadt fenn a rostán.