Elárverezik azt a tokiói aranyat, amelyhez nagyon közel voltunk

Ukrajna tizenkilenc érmet nyert az idei olimpián, de csak egy aranyat, s ez sem marad annál, aki megszerezte.

2021. 10. 07. 10:08
20210804 Tokió TOKIÓ OLIMPIA 2020: A világbajnoki második, Eb-győztes kötöttfogású birkózó, Lőrincz Viktor ezüstérmet nyert a tokiói olimpia 87 kilogrammos versenyében, mivel a döntőben 5:1-re kikapott a vb- és háromszoros Eb-győztes ukrán Zsan Belenjuktól (b). Fotó: Mirkó István MI Magyar Nemzet Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ukrajna tizenkilenc érmet nyert az idei tokiói nyári olimpián, de csak egy aranyat, s ez sem marad annál, aki megszerezte. Birkózásban a kötöttfogású 87 kilogrammos Zsan Belenjuk győzött, s a parlamenti képviselőként is közismert színesbőrű sportoló az Instagram-oldalán közölte, hogy árverésre bocsátja a tokiói aranyát. Azt az aranyat, amely azután került a nyakába, hogy a súlycsoport döntőjében Lőrincz Viktort győzte le 5-1-es pontozással.

„Barátaim, egy jó cselekedetre készülök. Sokan fényképezkedtek már a tokiói aranyérmemmel, amely nagy büszkesége hazánknak. Hálával tartozom istennek és a csapatunknak, hogy hazahozhattam Tokióból az egyetlen ukrán aranyat. De arra jutottam, hogy ennek az aranynak még több hozadéka is lehet, és nem az egyik polcomon kellene lennie. Úgy döntöttem, hogy eladom, árverésre bocsátom, a befolyó összeget pedig jótékony célra ajánlom fel, beteg gyerekek megsegítésére. Mit gondoltok erről? Egyetértetek velem?” – tette fel a kérdéseket Zsan Belenjuk, aki a 2016-os riói olimpián ezüstérmes volt, kétszeres világ- és háromszoros olimpiai bajnok.

Klasszisát mutatja, hogy Tokióban komoly vállsérüléssel birkózott, beinjekciózva, ám sérülése súlyosságával még az ukrán válogatottból is csak a vezetőedző és az orvos volt tisztában. Az ukránok igyekeztek titokban tartani, nehogy az ellenfelek tudomására jusson. Hetekkel az olimpia után, amikor mindezt Belenjuk elárulta, még mindig alig tudta felemelni a kezét a feje fölé.

A döntő után az ukrán zászlóval azért sikerült neki:

A 30 éves Belenjuk Kijevben született ukrán édesanyától, ruandai édesapja Kijevben tanult vadászpilótának, s az afrikai országban a polgárháborúban életét veszítette, amikor lelőtték a gépét. Belenjuk csak fényképeken látta.

„Afrikában túl világos vagyok, Ukrajnában túl sötét” – fogalmazott egy korábbi interjújában a bőrszínére utalva.

Zsan Belenjuk 2019 augusztusa óta parlamenti képviselő, a Nép Szolgája párt listájának tizedik helyéről került be a Radába. Az olimpia után nagy vihart kavart, amikor augusztus 13-án Kijev belvárosában rasszista incidens érte, fiatalok egy csoportja azt kiabálta feléje, hogy menjen vissza Afrikába… Ők aligha tudták, hogy kit sértegetnek.

Borítóképünkön a tokiói döntő. Fotó: Mirkó István/Magyar Nemzet

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.